Trwa ładowanie...
d1j9830

Sprzedawał rudę uranu w internecie, grozi mu osiem lat

Policjanci z CBŚ zatrzymali 48-letniego kolekcjonera z Nysy, który poprzez internet sprzedawał rudę uranu. Teraz grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Share
d1j9830

Cała sprawa wyszła na jaw po tym, jak funkcjonariusze monitorujący internet natrafili na film nastolatka, przedstawiający jego kolekcję minerałów, w tym rudy uranu.

- Okazało się, że chodzi o 16-letniego mieszkańca okolic Sieradza, gimnazjalistę, pasjonata chemii oraz mineralogii - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

W domu, w którym mieszkał chłopak, policjanci zabezpieczyli różnego rodzaju substancje i minerały. Funkcjonariusze ustalili też, że radioaktywne minerały kupił poprzez internet od mieszkańca Nysy.

d1j9830

- Okazało się, że 48-latek też jest kolekcjonerem minerałów. Zabezpieczyliśmy u niego 4 kg rudy uranu. W tym momencie docieramy do osób, które kupiły od niego tę substancję. O całej sprawie powiadomiliśmy też Polską Agencję Atomistyki - dodał Sokołowski.

Ruda uranu to w myśl prawa atomowego materiał jądrowy, za którego posiadanie i handel nim grozi do ośmiu lat więzienia. Sprawą nastolatka zajmie się sąd rodzinny.

Według policji, ruda może pochodzić z jednej z kopalń na terenie Czech.

d1j9830

Podziel się opinią

Share
d1j9830
d1j9830
Więcej tematów