PolskaSprawę Alicji Tysiąc Trybunał w Strasburgu rozpatrzy na początku lutego

Sprawę Alicji Tysiąc Trybunał w Strasburgu rozpatrzy na początku lutego

Trybunał w Strasburgu rozpatrzy na początku lutego sprawę Alicji Tysiąc przeciw Polsce o odmowę usunięcia ciąży - poinformował Jakub Wołąsiewicz, reprezentujący Polskę przed tym Trybunałem.

Alicja Tysiąc, matka dójki dzieci w roku 2000 cierpiała na poważną wadę wzroku. Wadę tę - jak informowali jej lekarze - mogła pogorszyć m.in. kolejna ciąża, przyczyniając się do wylewów wewnątrz oka i odklejenia siatkówkisiatkówki.

Kiedy Alicja Tysiąc zaszła w ciążę, uzyskała od lekarzy zaświadczenie, które potwierdziło tę diagnozę. Lekarz położnik, do którego Tysiąc trafiła ze skierowaniem na usunięcie ciąży, zakwestionował tę opinię. Uznał, że urodzenie dziecka nie będzie stanowić zagrożenia dla zdrowia kobiety.

Po urodzeniu dziecka Alicji Tysiąc znacząco pogorszył się wzrok. Dostała pierwszą grupę inwalidzką, oznaczającą w jej przypadku przeciwwskazanie do jakiegokolwiek wysiłku.

Kobieta złożyła doniesienie do prokuratury na decyzję lekarza, która - jak podkreślała - zaszkodziła jej zdrowiu. Prokuratura umorzyła postępowanie, a po odwołaniu do wyższej instancji postępowanie umorzył sąd. Tysiąc złożyła skargę do Trybunału w Strasburgu. Skarży się m.in. na brak instytucji odwoławczej od decyzji lekarzy - głównie w kontekście art. 4a Ustawy o planowaniu rodziny - mówiącego o przypadkach aborcji dozwolonej według prawa.

Do Trybunału w Strasburgu wpłynęły także trzy opinie tzw. przyjaciół sądu (amicus curiae): wspólna Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny z Warszawy, organizacji katolickich zrzeszonych w Forum Kobiet Polskich z Gdańska oraz feministycznej organizacji Center for Reproductive Law and Policy z Nowego Jorku. Status przyjaciela sądu umożliwia przedstawienie w sądzie opinii w sprawie, gdy nie jest się uczestnikiem postępowania.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)