Trwa ładowanie...
d3gzbdu
d3gzbdu

Sprawdzian dla szóstoklasistów odbędzie się we wtorek

Około 367 tysięcy szóstoklasistów w ponad 12 tys. szkół podstawowych w całej Polsce będzie we wtorek pisać sprawdzian. Uczestnictwo w sprawdzianie jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3gzbdu

Sprawdzian rozpocznie się o godz. 9.00 i potrwa 60 minut. Dla uczniów z różnymi dysfunkcjami czas trwania sprawdzianu może być przedłużony o 30 minut. Wszyscy uczniowie będą pisać taki sam test. Prace zostaną zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Sprawdzian, zwany kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym, ma skontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie.

"Zapewne niektórzy z was mocno się denerwują i przeżywają jutrzejsze wydarzenie, inni przypominają sobie najważniejsze daty, wzory i definicje. Mam nadzieję, że najliczniejsza jest jednak grupa tych, którzy poświęcą popołudnie na odpoczynek i zdecydują się dobrze wyspać przed sprawdzianem" - napisał rzecznik praw dziecka Marek Michalak w specjalnym liście do szóstoklasistów.

d3gzbdu

Jego zdaniem, ci spośród uczniów, którzy systematycznie i wytrwale pracowali, nie mają się o co martwić. - Wierzę, że przygotowania do testu utwierdziły was w przekonaniu, że kluczem do sukcesu jest pracowitość, silna wola i uparte dążenie do celu. Pamiętajcie o tym, ponieważ z każdym rokiem takich sprawdzianów będzie coraz więcej - zaznaczył Michalak.

Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do sprawdzianu w wtorek, będzie go pisać w drugim terminie - 5 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz.

Uczniowie, którzy w ogóle nie przystąpią do sprawdzianu w tym roku, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i zgłosić się na egzamin za rok.

Jeśli szóstoklasista zamierza kontynuować naukę w gimnazjum rejonowym, to liczba uzyskanych przez niego punktów ze sprawdzianu nie ma większego znaczenia - i tak zostanie przyjęty do szkoły. W przypadku wyboru gimnazjum spoza rejonu czy szkół prywatnych i społecznych wynik sprawdzianu może decydować o tym, czy uczeń zostanie przyjęty do szkoły.

d3gzbdu

Sprawdzianu nie można powtórzyć ze względu na słaby wynik.

Wstępne informacje o wynikach tegorocznego sprawdzianu uczniowie otrzymają w czerwcu. Umieszczone będą one także na specjalnych zaświadczeniach wydawanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, które szóstoklasiści otrzymają na koniec roku szkolnego wraz ze świadectwami.

W związku ze sprawdzianem wtorek może być dniem wolnym od lekcji w szkołach podstawowych. Decyzję z tej sprawie podejmują indywidualnie same szkoły.

d3gzbdu

Podziel się opinią

Share
d3gzbdu
d3gzbdu
Więcej tematów