Trwa ładowanie...

Sprawdzanie szóstoklasistów


We wtorek o godz. 9 rano rozpoczął się ogólnopolski sprawdzian dla uczniów VI klas szkół podstawowych. Pisze go prawie 550 tysięcy szóstoklasistów. Wszyscy uczniowie w kraju rozwiązują takie same zadania.

Sprawdzanie szóstoklasistów
d1tdnjg
d1tdnjg
Egzamin w Szkole Podstawowej nr 14 w Toruniu (fot. PAP/Wojtek Szabelski)
Źródło: Egzamin w Szkole Podstawowej nr 14 w Toruniu (fot. PAP/Wojtek Szabelski)

Sprawdzian, zwany kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym, ma sprawdzić nie tylko wiedzę uczniów, ale i ich umiejętności. Ma służyć ocenie, w jakim stopniu uczniowie opanowali czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce.

Prace nie są podpisywane przez uczniów nazwiskami, lecz kodowane. Arkusze egzaminacyjne rozwiązane przez szóstoklasistów będą sprawdzać egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

"Zaświadczenia, na których wydrukowane będą wyniki sprawdzianów poszczególnych uczniów, muszą dotrzeć do szkół najpóźniej na 10 dni przed końcem roku szkolnego. Samą informację na temat wyników uczniowie oczywiście poznają wcześniej" - powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Mirosław Sawicki.

d1tdnjg

Sprawdzian jest powszechny i obowiązkowy. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły.

Jeśli szóstoklasista zamierza kontynuować naukę w gimnazjum rejonowym, to liczba uzyskanych przez niego punktów ze sprawdzianu nie ma większego znaczenia - i tak zostanie przyjęty do szkoły. W przypadku wyboru szkół prywatnych, społecznych albo renomowanych gimnazjów publicznych spoza rejonu wyniki sprawdzianu mogą decydować o tym, czy uczeń zostanie przyjęty do szkoły. (reb)

d1tdnjg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tdnjg
Więcej tematów