Sprawa sankcji wobec Korei Płn. przestała stanowić przeszkodę w rokowaniach
Sprawa amerykańskich
sankcji, nałożonych na Koreę Północną, przestała stanowić
przeszkodę w rokowaniach, poświęconych programowi atomowemu tego
kraju - zakomunikował w Pekinie Christopher Hill,
główny negocjator ze strony USA na międzynarodowych rokowaniach.
Hill odniósł się do decyzji amerykańskiego resortu finansów, który poinformował w środę, że formalnie zabronił amerykańskim instytucjom prowadzenia operacji finansowych z bankiem Banco Delta Asia (BDA) z Makau, w którym znajdują się zamrożone konta Korei Północnej. Wprowadzenie zakazu może ułatwić władzom Makau podjęcie decyzji, czy wydać zgodę na odblokowanie milionów dolarów z zamrożonych od 2005 roku kont Korei Północnej, czego Phenian domaga się jako warunku w negocjacjach w sprawie jego programu jądrowego.
Kolejna tura negocjacji sześciostronnych (obu Korei, USA, Chin, Rosji i Japonii) rozpoczyna się w najbliższy poniedziałek w Pekinie.
Zakaz przeprowadzania przez firmy USA transakcji z bankiem w Makau oznacza zakończenie ślerdztwa USA w sprawie banku i umożliwi złagodzenie amerykańskich sankcji - w tym przypadku poprzez uwolnienie aktywów północnokoreańskich (szacowanych w sumie na 25 mln dol.) w Banku Delta Asia. Decyzję w sprawie odmrożenia funduszy Waszyngton pozostawił zarządowi banku z Makau.
Komentując decyzję amerykańską premier Japonii Shinzo Abe oświadczył w czwartek, że nie przyczyni się ona w najmniejszym stopniu do zmiany stanowiska Japonii w kwestii północnokoreańskiej. Phenian - podkreślił - musi przede wszystkim zrealizować w pełni zobowiązania w sprawie denuklearyzacji, pod którymi podpisał się 13 lutego, kiedy przez sześć negocjujących krajów zawarte zostało ramowe porozumienie o demontażu programu atomowego Korei Północnej.
Z kolei Chiny wyraziły ubolewanie z powodu decyzji USA w sprawie zakazu prowadzenia przez firmy amerykańskie interesów z bankiem w Makau. Rzecznik chińskiego MSZ powiedział, że takie postanowienie Waszyngtonu oznacza wykorzystywanie krajowego prawa amerykańskiego wobec zagranicznego banku i w praktyce - utrzymanie sankcji.
Sądzę, że uczyniliśmy to, do czego zostaliśmy zobowiązani - szczegóły zostaną ustalone w czasie konsultacji z zainteresowanymi stronami - powiedział w Pekinie amerykański negocjator, dodając iż w takiej sytuacji spodziewa się postępu w rokowaniach sześciostronnych, mających odbywać się w grupach roboczych.
Konta w BDA zostały zablokowane w 2005 roku, gdy Waszyngton oskarżył ten bank o pranie pieniędzy i puszczanie w obieg fałszywych banknotów dolarowych na zlecenie Phenianu.