Sprawą lustracji prof. Gilowskiej interesował się co czwarty Polak
Sprawą, dotyczącą lustracji prof. Zyty Gilowskiej interesowało się 26% ankietowanych Polaków, ale tylko 17% z nich twierdziło, że wie o co w tej sprawie chodzi - wynika z sondażu TNS OBOP.
19.07.2006 | aktual.: 19.07.2006 15:06
Co drugi respondent (51%) podkreślał, że słyszał o sprawie, ale się nią nie interesował, a co czwarty (23%) - że nie słyszał i nic o niej nie wie.
Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska została zdymisjonowana przez b. premiera Kazimierza Marcinkiewicza po tym, jak 23 czerwca Rzecznik Interesu Publicznego przedłożył sądowi wniosek o jej lustrację. Gilowska stwierdziła, że jej oświadczenie lustracyjne o braku związków ze służbami PRL jest prawdziwe. Uznała też, że padła ofiarą "szantażu lustracyjnego" ze strony RIP i złożyła w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Śledztwo zostało wszczęte przez gdańską prokuraturę pod koniec czerwca.
Postępowanie Zyty Gilowskiej dobrze oceniło 36% respondentów, a źle - 18%. Reszta nie miała na ten temat zdania. Zachowanie Rzecznika Interesu Publicznego poparło jedynie 14% ankietowanych, a 29% wypowiadało się negatywnie. Także decyzję b. premiera Kazimierza Marcinkiewicza o przyjęciu dymisji Gilowskiej skrytykowało 29% respondentów, a poparło 24%. Pozostali nie mieli zdania.
30% respondentów negatywnie oceniło decyzję sądu I instancji, który odmówił wszczęcia procesu lustracyjnego byłej wicepremier, uzasadniając, że Gilowska nie pełni funkcji publicznej. 16% decyzję sądu odebrało pozytywnie. Reszta nie miała zdania na ten temat.
12 lipca, a więc już po przeprowadzeniu badania, Sąd Lustracyjny II instancji zdecydował o wszczęciu lustracji Gilowskiej z urzędu. Sędziowie doszli do wniosku, że choć nie pełni już ona funkcji publicznej, zachodzi tu przewidziany przez ustawę inny, "szczególnie uzasadniony przypadek".
Co trzeci ankietowany (32%) spodziewa się, że sprawa Gilowskiej zostanie wkrótce wyjaśniona, natomiast 40% nie spodziewa się tego. 28% respondentów nie miało na ten temat zdania.
Co czwarta z pytanych osób (26%) twierdziła, że sprawa prof. Gilowskiej zmieniła jego podejście do lustracji. 7% ankietowanych stwierdziło, że jest teraz bardziej przekonanych do lustracji, a 19% - że mniej. W przypadku 49% ankietowanych ich opinia nie ulegała zmianie. Co czwarty respondent nie miał na ten temat zdania.
Sondaż zrealizowano w dniach 6-10 lipca 2006 na ogólnopolskiej losowej, reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia. Błąd statystyczny wynosi 3%.