Trwa ładowanie...

Sprawa Katarzyny W. Jest uzupełniająca opinia biegłych ws. śmierci małej Madzi

TVN24 dotarła do uzupełniającej opinii, przygotowanej przez biegłych w sprawie śmierci 6- miesięcznej Magdy z Sosnowca. Biegli wykluczyli, aby śmierć dziecka nastąpiła w wyniku laryngospazmu czyli odruchowego obronnego skurczu krtani lub bezdechu afektywnego.

Share
Sprawa Katarzyny W. Jest uzupełniająca opinia biegłych ws. śmierci małej Madzi
Źródło: WP.PL
d1pmhct

Nowa opinia została przygotowana m.in. na podstawie analizy wyników sekcji zwłok, badań histopatologicznych oraz badań chemiczno toksykologicznych. Biegli analizowali także dokumentację medyczną obejmująca okres noworodkowy i niemowlęcy 6-miesięcznej Magdy.

Według biegłych, analiza tych dowodów nie daje podstaw do przyjęcia laryngospazmu lub bezdechu afektywnego jako przyczyny i mechanizmu śmierci 6-miesięcznej Magdy. Ich zdaniem nawet jeśli teoretycznie doszłoby do wystąpienie larygospazmu lub bezdechu w opiniowanym przypadku, to nie mogło to doprowadzić do śmierci niemowlęcia.

d1pmhct

Jak informuje TVN24, w opinii przygotowanej na zlecenie Sądu Apelacyjnego w Katowicach biegli zwracają uwagę, że miały już miejsce przypadki zgonów, w których przyjęto laryngospazm za przyczynę śmierci. Są one jednak bardzo rzadkie, pojedyncze i dotyczą chorych zmarłych w czasie znieczulenia lub powikłań anestezjologicznych.

W dokumencie specjaliści zwracają także uwagę na wyjaśnienia, jakie składała Katarzyna W. w czasie śledztwa prowadzonego w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. Chodzi o fragment, gdzie opisuje, jak po upadku na ziemię miała zachowywać się jej córka. Według obrońcy m.in. ten opis wskazuje, że dziecko zmarło w wyniku laryngospazmu. Biegli odnosząc się do wyjaśnień Katarzyny W. podkreślili, że opisane przez kobietę zachowanie może wskazywać na takie zjawisko, ale jednocześnie bardzo wyraźnie zwracają uwagę, że w toku śledztwa zgromadzono szereg dowodów i opinii, które laryngospazm w tym konkretnym przypadku wykluczają.

Dodatkową opinie przygotował zespół biegłych, który już wcześniej na etapie postępowania w Sądzie Okręgowym w Katowicach prezentował swoje stanowisko na temat przyczyny i mechanizmu śmierci 6-miesięcznej Magdy. Sąd Apelacyjny polecił jednak uzupełnienie zespołu o nowych specjalistów m.in. zakresu neonatologii, otolaryngologii w tym otolaryngologii dziecięcej.

Pierwsza rozprawa w Sądzie Apelacyjnym odbyła się 11 kwietnia. Kolejne rozprawy zostały zaplanowane na 16,17,18 czerwca. Biegli, których poproszono o przygotowanie opinii poprosili jednak o przełożenie terminów rozpraw, że względu na zbyt mało czasu na przygotowanie dodatkowej opinii.

d1pmhct

3 września Sad Okręgowy w Katowicach skazał Katarzyny W. za zabójstwo córki. Kobieta usłyszała wyrok 25 lat pozbawienia wolności. Prokuratura żądała wyroku dożywotniego pozbawienia wolności. Obrońca domagał się uniewinnienia. Zdaniem mecenasa Arkadiusza Ludwiczka w domu Katarzyny W. doszło do wypadku. Kobieta miała najpierw upuścić dziecko w wyniku czego doszło do laryngospazmu czyli obronnego skurczu krtani.

Źródło: TVN24

d1pmhct

Podziel się opinią

Share
d1pmhct
d1pmhct
Więcej tematów