Trwa ładowanie...
d1aa4k2

Sprawa Katarzyny W. Jest uzupełniająca opinia biegłych ws. śmierci małej Madzi

TVN24 dotarła do uzupełniającej opinii, przygotowanej przez biegłych w sprawie śmierci 6- miesięcznej Magdy z Sosnowca. Biegli wykluczyli, aby śmierć dziecka nastąpiła w wyniku laryngospazmu czyli odruchowego obronnego skurczu krtani lub bezdechu afektywnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprawa Katarzyny W. Jest uzupełniająca opinia biegłych ws. śmierci małej Madzi
(WP.PL)
d1aa4k2

Nowa opinia została przygotowana m.in. na podstawie analizy wyników sekcji zwłok, badań histopatologicznych oraz badań chemiczno toksykologicznych. Biegli analizowali także dokumentację medyczną obejmująca okres noworodkowy i niemowlęcy 6-miesięcznej Magdy.

Według biegłych, analiza tych dowodów nie daje podstaw do przyjęcia laryngospazmu lub bezdechu afektywnego jako przyczyny i mechanizmu śmierci 6-miesięcznej Magdy. Ich zdaniem nawet jeśli teoretycznie doszłoby do wystąpienie larygospazmu lub bezdechu w opiniowanym przypadku, to nie mogło to doprowadzić do śmierci niemowlęcia.

Jak informuje TVN24, w opinii przygotowanej na zlecenie Sądu Apelacyjnego w Katowicach biegli zwracają uwagę, że miały już miejsce przypadki zgonów, w których przyjęto laryngospazm za przyczynę śmierci. Są one jednak bardzo rzadkie, pojedyncze i dotyczą chorych zmarłych w czasie znieczulenia lub powikłań anestezjologicznych.

d1aa4k2

W dokumencie specjaliści zwracają także uwagę na wyjaśnienia, jakie składała Katarzyna W. w czasie śledztwa prowadzonego w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. Chodzi o fragment, gdzie opisuje, jak po upadku na ziemię miała zachowywać się jej córka. Według obrońcy m.in. ten opis wskazuje, że dziecko zmarło w wyniku laryngospazmu. Biegli odnosząc się do wyjaśnień Katarzyny W. podkreślili, że opisane przez kobietę zachowanie może wskazywać na takie zjawisko, ale jednocześnie bardzo wyraźnie zwracają uwagę, że w toku śledztwa zgromadzono szereg dowodów i opinii, które laryngospazm w tym konkretnym przypadku wykluczają.

Dodatkową opinie przygotował zespół biegłych, który już wcześniej na etapie postępowania w Sądzie Okręgowym w Katowicach prezentował swoje stanowisko na temat przyczyny i mechanizmu śmierci 6-miesięcznej Magdy. Sąd Apelacyjny polecił jednak uzupełnienie zespołu o nowych specjalistów m.in. zakresu neonatologii, otolaryngologii w tym otolaryngologii dziecięcej.

Pierwsza rozprawa w Sądzie Apelacyjnym odbyła się 11 kwietnia. Kolejne rozprawy zostały zaplanowane na 16,17,18 czerwca. Biegli, których poproszono o przygotowanie opinii poprosili jednak o przełożenie terminów rozpraw, że względu na zbyt mało czasu na przygotowanie dodatkowej opinii.

3 września Sad Okręgowy w Katowicach skazał Katarzyny W. za zabójstwo córki. Kobieta usłyszała wyrok 25 lat pozbawienia wolności. Prokuratura żądała wyroku dożywotniego pozbawienia wolności. Obrońca domagał się uniewinnienia. Zdaniem mecenasa Arkadiusza Ludwiczka w domu Katarzyny W. doszło do wypadku. Kobieta miała najpierw upuścić dziecko w wyniku czego doszło do laryngospazmu czyli obronnego skurczu krtani.

Źródło: TVN24

d1aa4k2

Podziel się opinią

Share
d1aa4k2
d1aa4k2
Więcej tematów