Trwa ładowanie...
30-11-2012 17:42

Sprawa GMO. Senat przyjął ustawę o nasiennictwie

Senat przyjął ustawę o nasiennictwie zawierającą kontrowersyjne przepisy dotyczące GMO. Prezydent apeluje o uregulowanie tej kwestii w jednej, dużej ustawie. Premier zapewnia, że możliwość uprawiania roślin modyfikowanych genetycznie uda się wykluczyć przy pomocy rozporządzeń.

Sprawa GMO. Senat przyjął ustawę o nasiennictwieŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d3lvcrg
d3lvcrg

Za przyjęciem ustawy o nasiennictwie bez poprawek głosowało 50 senatorów PO i PSL. Przeciw było 29 senatorów PiS oraz Solidarnej Polski. Wstrzymało się dwóch senatorów.

Większość Polaków sprzeciwia się uprawianiu w Polsce roślin modyfikowanych genetycznie. Dlatego rząd przygotował projekty rozporządzeń, które wprowadzą przepisy wykluczające możliwość uprawiania GMO w Polsce. Premier Donald Tusk mówił, że dzięki tym rozporządzeniom "Polska będzie na tle Europy krajem bardziej niż mniej chronionym przed GMO". Szef rządu zapewnił, że jego gabinet będzie niezwykle ostrożnie i restrykcyjnie stosował przepisy, tak by w przypadku jakichkolwiek zagrożeń chronić Polaków przed GMO. Dodał, że liczy na współpracę w tej kwestii z prezydentem.

Na współpracę liczy też Bronisław Komorowski. W liście do Donalda Tuska prezydent zaznaczył, że stworzenie jednej kompleksowej ustawy w tej sprawie powinno być poprzedzone szerokimi konsultacjami i debatą publiczną. Prezydent zwrócił się do premiera z prośbą o przedstawienie informacji w sprawie planu prac rządu nad taką całościową ustawą o GMO. Zdaniem Bronisława Komorowskiego, dobrym rozwiązaniem byłby obowiązek znakowania produktów genetycznie zmodyfikowanych.

Prezydent przypomniał w liście, że pierwotny projekt, który złożył w sejmie w styczniu, nie zmieniał dotychczasowych przepisów dotyczących GMO. Zostały one wprowadzone w parlamencie z uwagi na groźbę nałożenia na Polskę kar unijnych.

d3lvcrg

Ustawę o nasiennictwie skierował do sejmu Prezydent po zawetowaniu wcześniejszej nowelizacji z lipca 2011 roku. Prezydencki projekt utrzymywał w mocy przepisy zakazujące upraw GMO. Na etapie prac sejmowych wykreślono z ustawy zakaz rejestracji i obrotu nasionami genetycznie modyfikowanymi. Jednocześnie upoważniono Radę Ministrów do wydania rozporządzenia, które taki zakaz wprowadzi. To rozwiązanie ma uchronić nasz kraj przed wysokimi karami za niestosowanie unijnych przepisów w kwestii GMO.

d3lvcrg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lvcrg
Więcej tematów