Trwa ładowanie...
d2nc1oy

Sprawa gdańskiego gangu fałszerzy. Grupa liczyła 145 osób. Jest akt oskarżenia

Gdańska prokuratura zakończyła trwające 7 lat śledztwo w sprawie fałszowania dokumentów. 21 aktów oskarżenia dotyczyło łącznie 145 osób. Śledczy przesłuchali prawie 2 tys. osób i przeszukali ponad 700 mieszkań. Rozbita grupa miała międzynarodowe powiązania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprawa gdańskiego gangu fałszerzy. Grupa liczyła 145 osób. Jest akt oskarżenia
(Straż Graniczna)
d2nc1oy

Nielegalny proceder wyszedł na jaw w listopadzie 2008 roku podczas odprawy pasażerskiej na gdańskim lotnisku. Strażnicy graniczni zakwestionowali wówczas prawdziwość dowodu osobistego jednego z podróżnych. Wszczęto w tej sprawie śledztwo. Po kilku dniach, gdańska prokuratura połączyła je z innymi podobnymi sprawami.

Powiązanie różnych wątków pozwoliło na ujawnienie dwóch warsztatów fałszerskich, mieszczących się w Gdańsku. Pracującym tam drukarzom udało się podrobić ponad 2 tys. dokumentów - aktów notarialnych, książeczek wojskowych, świadectw ukończenia szkół, a także postanowień prokuratorskich i wyroków sądowych. W mieszkaniach odnaleziono prawie 270 fotografii przygotowanych do wklejenia.

- W toku tego postępowania funkcjonariusze przesłuchali łącznie 1233 świadków, przeprowadzili 416 przeszukań, zabezpieczyli sześć pojazdów o łącznej wartości 310 tys. zł, amunicję karabinową i substancje odurzające. Zatrzymali podejrzanych o wyłudzenia kredytów bankowych oraz odszkodowań komunikacyjnych na łączną kwotę 913 tys. zł - informuje Wirtualną Polskę por. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

d2nc1oy

Grupa była bardzo dobrze zorganizowana, a mechanizm dystrybucji "podróbek" działał sprawnie. Producenci przekazywali dokumenty odbiorcom poprzez sieć pośredników. Sami nigdy się z nimi nie spotykali. Z uwagi na międzynarodowy charakter popełnianych przestępstw, strażnicy ściśle współpracowali z organami ścigania z Niemiec, Hiszpanii, Czech i Wielkiej Brytanii. Międzynarodowy wątek śledztwa zakończył się przedstawieniem zarzutów 89 osobom.

Zabezpieczony materiał pozwolił na wyodrębnienie kolejnego, niezależnego postępowania. Dotyczyło ono rejestracji kradzionych pojazdów na podstawie sfałszowanych dokumentów. W związku ze sprawą funkcjonariusze przesłuchali 670 świadków i przeszukali 290 mieszkań, pomieszczeń gospodarczych oraz pojazdów. Pozwoliło to na skonfiskowanie 77 nieprawdziwych dokumentów i zastrzeżenie 110 praw jazdy i dowodów osobistych.

Ostatni akt oskarżenia trafił właśnie do sądu. Tym samym prokuratura zamknęła 8-letni ciąg postępowań przygotowawczych. Śledczy w sprawie fałszerstw skierowali do sądów łącznie 21 aktów oskarżenia przeciwko 145 osobom. Grupie zarzuca się podrabianie dokumentów, zlecanie i pomocnictwo w ich fałszowaniu oraz o ich używanie.

d2nc1oy

Podziel się opinią

Share
d2nc1oy
d2nc1oy
Więcej tematów