Trwa ładowanie...

Sprawa ECS. Piotr Gliński pisze do Aleksandry Dulkiewicz

Jest reakcja ministra kultury na odrzucenie przez władze Gdańska i województwa pomorskiego propozycji finansowania ECS. Piotr Gliński oczekuje przedstawienia projektu "konkretnych rozwiązań" pozwalających na nowo wskrzesić misję placówki.

Sprawa ECS. Piotr Gliński pisze do Aleksandry DulkiewiczŹródło: East News, fot: Reporter
d4isdl7
d4isdl7

Wicepremier i minister kultury skierował w tej sprawie list do p.o. prezydenta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i marszałka województwa Mieczysława Struka. Przed tygodniem samorządowcy odmówili Glińskiemu, który proponował utrzymanie wyższej dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności, w zamian za większy wpływ na funkcjonowanie placówki.

"Wobec odrzucenia naszych uczciwych i rozsądnych propozycji, oczekuję przedstawienia projektu konkretnych rozwiązań pozwalających na nowo wskrzesić misję Europejskiego Centrum Solidarności jako instytucji która łączy, a nie dzieli" - napisał wicepremier Gliński. Treść listu poznała Polska Agencja Prasowa.

"Dobro wspólne"

Polityk zapewnił, że jego dotychczasowe działania wynikają z troski o to, by solidarność była "wartością łączącą ludzi niezależnie od przekonań". Zgodził się także ze stanowiskiem samorządowców, którzy stwierdzili, że działalność kulturalna i jej finansowanie powinny być wolne od motywacji politycznych.

d4isdl7

Gliński wskazał przykłady łamania tej zasady: zakłócanie obchodów rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, "klasyczny wiec polityczny" z udziałem Dulkiewicz i dyrektora ECS 2 lutego, a także wywiad szefa placówki, dla niemieckiej gazety "Weser Kurier", w którym podważył "demokratyczny mandat obecnego polskiego rządu".

"To nie zamach na niezależność"

"Dziedzictwo 'Solidarności' jest dziedzictwem wspólnym całego polskiego narodu" - napisał wicepremier. Odnosząc się do propozycji wskazywania przez MKiDN wicedyrektora ECS, Gliński napisał, że osoba "o odmiennej wrażliwości, pozwoli poszerzyć horyzonty działania". Odrzucił również zarzuty o chęć podziału czy zawłaszczenia placówki.

Gliński zwrócił uwagę, że jeden wicedyrektor i 10 pracowników nie mogłoby "zawłaszczyć i ubezwłasnowolnić tak potężnej instytucji jak ECS" (7 Wydziałów i 85 etatowych pracowników), co "imputują" samorządowcy w ostatnim piśmie.

Zobacz także: Minister Gliński wyszedł ze studia. Tadeusz Cymański komentuje. Emocje w studiu

W styczniu resort kultury poinformował, że utrzymanie dotacji dla ECS na dotychczasowym poziomie będzie możliwe, gdy otrzyma możliwość wpływu na funkcjonowanie placówki w osobie wicedyrektora. 2 lutego Rada ECS odrzuciła propozycje ministerstwa kultury.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4isdl7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4isdl7
Więcej tematów