PolskaSpotkanie weteranów w Chełmnie

Spotkanie weteranów w Chełmnie

Pięćdziesięciu weteranów II Korpusu Kadetów spotkało się w Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie). Z elitarnej jednostki wywodziło się wielu wybitnych dowódców II RP i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Spośród pięćdziesięciu weteranów Korpusu, którzy przyjechali na Światowy Zjazd Kadetów II RP do Chełmna, większość mieszka obecnie w Anglii, ale również w Kanadzie i USA. Trzech uczestników zjazdu spędziło w Korpusie Kadetów w Chełmnie kilka lat: teraz mają po blisko 90 lat, ale na takiej uroczystości nie mogło ich zabraknąć- poinformował Władysław Flieger, organizator zjazdu.

W trakcie uroczystości w koszarach 3. Pułku Drogowo- Mostowego w Chełmnie ponownie uruchomiono zegar, który kilkadziesiąt lat temu kadetom odmierzał czas i wyznaczał porządek dnia.

Tarcza zegara ma aż 126 cm średnicy i jest ozdobiona godłami II Korpusu Kadetów, Junackiej Szkoły Kadetów, naszej jednostki oraz herbem miasta. Inicjatorem odbudowy zegara był major Leonard Gliński, który zmarł w ubiegłym roku - powiedział płk Władysław Zdanowski z 3. Pułku Drogowo-Mostowego.

Zegar uruchomił honorowy gość zjazdu - Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie. Czasomierz będzie grał żołnierzom rano pobudkę i wieczorem capstrzyk, a w samo południe odtworzy marsza kadeckiego, którego aranżację muzyczną przygotował Mieczysław Żelazko, dyrektor Szkoły Muzycznej w Chełmnie.

Korpusy Kadetów, kształcące młodzież na potrzeby wojska, powołano do życia w 1918 roku, jako nawiązanie do tradycji zapoczątkowanych w 1765 roku przez Szkołę Rycerską króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Działalność Korpusu w okresie ostatniej wojny i po jej zakończeniu kontynuowała Junacka Szkoła Kadetów w Anglii.

II Korpus stacjonował w Chełmnie w latach 1926-36. Kadeci byli wybierani z setek kandydatów. Po maturze mogli od razu pójść na drugi rok wybranej szkoły oficerskiej, a po jej ukończeniu tworzyli elitę polskiego wojska.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)