Spotkanie przywódców cypryjskich po raz pierwszy od 2 lat
Prezydent Cypru (jego greckiej części)
Tasos Papadopulos i przywódca Turków cypryjskich Mehmet Ali
spotkali się w Nikozji pod auspicjami ONZ, aby
rozmawiać na temat losu osób zaginionych w czasie konfliktu, który
doprowadził do podziału wyspy w 1974 r.
Było to pierwsze spotkanie przywódców obu społeczności cypryjskich od odrzucenia w kwietniu 2004 r. przez Greków cypryjskich oenzetowskiego planu zjednoczenia wyspy.
Spotkanie odbyło się w siedzibie głównej ONZ w strefie buforowej między Nikozją Południową a Nikozją Północną.
W czasie rozmów obecni byli przedstawiciel na Cyprze sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana, Michael Moeller, członek komisji ONZ ds. osób zaginionych Christopher Girod oraz przedstawiciele Greków i Turków cypryjskich w tej komisji.
Według ocen ONZ, 1468 Greków i 502 Turków cypryjskich zaginęło od 1963 r. do inwazji wojsk tureckich w lipcu 1974 r.
Od kwietnia 2004 r. negocjacje między dwiema społecznościami cypryjskimi są w martwym punkcie, a współpracownicy prezydenta Papadopulosa dali wyraźnie do zrozumienia, że ograniczy on rozmowę wyłącznie do kwestii zaginionych.
Cypr podzielony jest na część grecką i turecką od 1974 r., kiedy Turcy odpowiedzieli inwazją na nieudana próbę przyłączenia Cypru do Grecji. Wszystkie dotychczasowe starania przezwyciężenia tego podziału nie przyniosły skutku. Plan zjednoczeniowy ONZ został odrzucony wiosną 2004 r. przez Greków cypryjskich. Zaakceptowali go cypryjscy Turcy. W efekcie do Unii Europejskiej weszła tylko grecka część Cypru.