Trwa ładowanie...
dqhj2as

Spotkanie prezydentów Polski i Słowenii. "Uważamy, że dialog z Rosją powinien być prowadzony, ale powinien być prowadzony z pozycji partnerskiej"

• Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem
• Duda: ani ja, ani prezydent Pahor nie jesteśmy zwolennikami izolowania Rosji
• Prezydent Słowenii: rozumiemy obawy Polski związane z polityką Rosji
• Polska jest przeciwna mechanizmowi przymusowej relokacji uchodźców - oświadczył prezydent
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Słowenii Borut Pahor podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Słowenii Borut Pahor podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim (PAP, Fot: Paweł Supernak)
dqhj2as

Nasze stanowisko, jeśli chodzi o działania NATO, jest wspólne. Nie mamy wątpliwości, że konieczne jest wzmocnienie Sojuszu Północnoatlantyckiego, a ściślej mówiąc wzmocnienie jego obecności, zarówno w naszej części Europy, jak i jeżeli chodzi o południe, gdzie również są potencjalne zagrożenia - powiedział prezydent na wspólnej konferencji prasowej z przebywającym z wizytą w Warszawie prezydentem Słowenii.

Prezydent podkreślił, że takie stanowisko powinno być związane z trwającym dialogiem między NATO a Rosją. - To są dwie sprawy, które powinny biec równolegle. Ani prezydent Pahor, ani ja nie jesteśmy zwolennikami izolowania Rosji. Uważamy, że dialog z Rosją powinien być prowadzony, ale powinien być prowadzony z pozycji partnerskiej - podkreślił Andrzej Duda.

Zaznaczył, że dialog oparty na partnerstwie "powinien być prowadzony przez państwa i przez wspólnotę Sojuszu Północnoatlantyckiego, która jest silna, odpowiedzialna i solidarna, tak, aby strona rosyjska miała poczucie, że rozmawia z poważnym partnerem, a nie partnerem, który jest słaby, niezdecydowany i że ten partner w każdej chwili jest gotów do solidarnej i kolektywnej obrony swojego terytorium, gdyby doszło do jakikolwiek aktów agresji na którekolwiek z państw Sojuszu".

dqhj2as

Według prezydenta takie podejście pociąga za sobą "konieczność podjęcia szeregu decyzji szczytu NATO związanych ze zwiększeniem obecności sił NATO w naszej części Europy i w innych miejscach", a także konieczność podjęcia decyzji politycznych.

Andrzej Duda podziękował prezydentowi Słowenii za zrozumienie polskiego stanowiska w tej kwestii.

Prezydent: Polska jest przeciwna przymusowej relokacji uchodźców

- Zapewniłem prezydenta Słowenii, że każda osoba, która będzie potrzebowała naszej pomocy, tę pomoc otrzyma - powiedział Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej. - Zawsze mieliśmy jednoznaczne stanowisko, że każdy potrzebujący, który przyjedzie do Polski, który do nas się zgłosi, tę pomoc otrzyma. Jednocześnie zaznaczyłem, tak jak zresztą mówiliśmy od początku, i rząd i ja, że jesteśmy przeciwni przymusowej relokacji - podkreślił prezydent.

dqhj2as

- Nie wyobrażam sobie, że ktokolwiek będzie do Polski przywożony siłą i siłą tutaj przetrzymywany w zamknięciu. Jeżeli nawet ludzie do nas przyjadą i będą oczekiwali u nas schronienia, będą nadal ludźmi wolnymi i będą mogli Polskę w każdej chwili opuścić - dodał Andrzej Duda. Jednocześnie prezydent podkreślił, że w tej kwestii chodzi o podstawowe prawa obywatelskie, które także w przypadku azylantów muszą być szanowane.

Prezydent Słowenii: rozumiemy obawy Polski związane z polityką Rosji

- Rozumiemy obawy Polski i krajów bałtyckich związane z polityką Rosji, a także oczekiwania tych krajów wzmocnienia NATO w regionie - powiedział prezydent Słowenii Borut Pahor po spotkaniu z Andrzejem Dudą. Pahor podkreślił, że jego wizyta w Polsce ma szczególne znaczenie w kontekście szczytu NATO.

- Słowenia rozumie, że państwa, zwłaszcza te, które miały surowe i bardzo nieprzyjemne doświadczenia z Federacją Rosyjską w poprzednim stuleciu, są wrażliwe na działania Moskwy i rozumiemy wasze obawy, które są powiązane z taką polityką. Rozumiemy stanowiska Polski, państw bałtyckich i innych, które od Sojuszu oczekują większego przygotowania i możliwości obronnych, jeśli będzie to potrzebne - powiedział prezydent Słowenii.

Prezydent Słowenii powiedział, że z polskim prezydentem rozmawiał także o współpracy Słowenii z Grupą Wyszehradzką. Prezydenci wymienili także stanowiska dotyczące Ukrainy, Bałkanów Zachodnich, Unii Europejskiej, NATO, kwestii bezpieczeństwa - dodał.

dqhj2as

Podziel się opinią

Share
dqhj2as
dqhj2as
Więcej tematów