PolskaSpotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej

Spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej
spotkali się w piątek rano przy okazji odbywającego się w
Warszawie szczytu szefów rządów Inicjatywy Środkowoeuropejskiej.

Leszek Miller oraz premierzy: Czech - Vladimir Szpidla, Słowacji - Mikulasz Dzurinda oraz Węgier - Peter Medgyessy mają rozmawiać m.in. na temat współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, który jest finansowym "ramieniem" Unii Europejskiej.

"Chodzi o ustalenie wspólnej strategii postępowania wobec EBOiR" - powiedział doradca premiera ds. międzynarodowych Tadeusz Iwiński. Zwrócił uwagę, że wchodząc do Unii, kraje Wyszehradu będą miały do obsadzenia niektóre funkcje w EBOiR. "Trzeba koordynować te działania" - dodał.

Premierzy - jak powiedział Iwiński - wymienią też opinie na temat tego, co - jako Grupa - powinniśmy robić po akcesji do Unii, po 1 maja 2004 roku.

Iwiński przyznał, że nie udało się ustalić w 100% wspólnego stanowiska Grupy wobec przyszłej konstytucji Unii, ale jest zgoda jeśli chodzi np. o zasadę jeden kraj - jeden komisarz (z prawem głosu) czy grupowego przywództwa UE. Nie ma natomiast wspólnego stanowiska Grupy w sprawie nicejskiego systemu głosowania.

Na ten temat premier Miller będzie rozmawiał z premierem Włoch Silvio Berlusconim. "To jest zadanie każdej prezydencji - w tym przypadku włoskiej - żeby, na podstawie dyskusji, coś zaproponować" - powiedział Iwiński. Włochy przewodniczą Unii do końca tego roku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)