Trwa ładowanie...
IAR

Spotkanie ofiar księży pedofilów w Poznaniu

Ofiary molestowania seksualnego przez księży pedofilów spotykają się w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski rozpoczyna się międzynarodowa konferencja „Stop nadużyciom seksualnym”. To pierwsze takie spotkanie w Polsce. Organizatorzy chcą pokazać społeczeństwu losy nieletnich ofiar takich przestępstw.
Share
Spotkanie ofiar księży pedofilów w Poznaniu
Źródło: Fotolia, Fot: ambrozinio
d24tl7i

Irlandzka Komisja Rządowa ujawniła, że przez ponad pół wieku w tamtejszym Kościele Rzymskokatolickim, tysiące dziewczynek i chłopców, były molestowane i gwałcone przez pedofilów w sutannach. Wysokie kary za przestępstwa seksualne duchowieństwa wobec dzieci płacą diecezje w Stanach Zjednoczonych.

- Czas przerwać milczenie także w Polsce - przekonuje Marek Lisiński, prezes fundacji „Nie lękajcie się”, organizator konferencji w Poznaniu. Lisiński zwraca uwagę, że Kościół w naszej ojczyźnie jak dotąd nie przyznawał się w takich sytuacjach, że doszło do przestępstwa. - Nawet w niedawno zakończonej sprawie w Kołobrzegu pieniądze zostały wypłacone ”w ramach dobroci chrześcijańskiej”, a nie za skrzywdzenie młodego człowieka - twierdzi.

Przyznaje, że sam jest ofiarą pedofila w sutannie. W jego przypadku sprawa toczyła się w Watykanie, ponieważ doszło do przedawnienia. Ksiądz, który go skrzywdził został odsunięty od czynności kapłańskich na trzy lata.

d24tl7i

Fundacja „Nie lękajcie się” zapewnia, że nie chce walczyć z Kościołem, a jedynie pomagać ofiarom nadużyć i ukrócić przestępstwa. Do Poznania zostali zaproszeni przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i ofiary nadużyć z USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Fundacja twierdzi, że zapraszano także reprezentantów Kościoła Rzymskokatolickiego, lecz nikt nie odpowiedział na to zaproszenie. Konferencja potrwa do niedzieli.

Według informacji podanych przez krajowego kościelnego koordynatora do spraw zwalczania pedofilii jezuitę ojca Adama Żaka, za czyny seksualne z nieletnimi skazano w Polsce dziewiętnastu duchownych. W naszym Kościele obowiązuje zasada „Zero Tolerancji” dla takich przestępstw. Jednak zgłoszenie do prokuratury musi złożyć ofiara. Nie ma też mowy o wypłacie odszkodowań.

d24tl7i

Podziel się opinią

Share
d24tl7i
d24tl7i
Więcej tematów