Trwa ładowanie...
d2fcfti
18-02-2009 13:15

"Spotkanie NATO w Polsce pod presją USA"

Ministrowie obrony państw NATO spotykają
się w czwartek w Polsce, by rozmawiać o swoim zaangażowaniu w
misję afgańską, stojąc wobec presji ze strony USA, które
zapowiedziały wysłanie do Afganistanu 17 tys. dodatkowych
żołnierzy - pisze agencja AFP.

d2fcfti
d2fcfti

W dwudniowym spotkaniu w Krakowie weźmie udział szef Pentagonu Robert Gates, któremu powierzono stanowisko w administracji nowego prezydenta Baracka Obamy z jasnym komunikatem: nadać misji afgańskiej znaczenie priorytetowe w stosunku do misji irackiej.

- Jego 25 kolegów z zainteresowaniem czeka na to, co Gates ma im do powiedzenia o zamiarach nowej administracji amerykańskiej oraz generalnie o swojej wizji spraw strategicznych i wojskowych - powiedział agencji AFP anonimowy przedstawiciel NATO.

Nawet jeśli decyzje odnośnie Afganistanu nie zostaną ogłoszone w Krakowie ze względu na nieformalny charakter spotkania, są one niezbędne w perspektywie afgańskich wyborów prezydenckich, które mają się odbyć 20 sierpnia. Wysłanie tymczasowych posiłków dla wojsk międzynarodowych pod dowództwem NATO jest uznawane za konieczne, by zagwarantować bezpieczeństwo głosowania wobec coraz większej aktywności talibów.

Jako pierwsze zdeklarowały się Niemcy, zapowiadając w tym tygodniu, że od lipca do września wyślą 600 żołnierzy do pozostającego pod niemieckim nadzorem północnego Afganistanu.

d2fcfti

- Dowódca sił NATO w Europie generał John Craddock zaapelował o dodatkowy batalion w regionie w ramach tymczasowych posiłków - dodało wspomniane źródło.

Sytuacja jest tym bardziej napięta, że mandat prezydenta Hamida Karzaja miał wygasnąć pod koniec maja i jego przedłużenie do sierpnia może spotkać się z protestami, także ze strony sojuszników rządu - wyjaśnił rozmówca AFP. Jak przypomniał wysłannik ONZ ds. Afganistanu Kai Eide "przekazał we wtorek wyrazy zaniepokojenia z tego powodu przedstawicielom 26 państw NATO w Brukseli".

Jeden z dyplomatów NATO przyznał w poniedziałek, że istnieje ryzyko "bliskiego kryzysu konstytucyjnego", który może zmusić Kabul do "wprowadzenia stanu wyjątkowego".

Jeśli zaś chodzi o drugi temat obrad - międzynarodowy fundusz mający służyć finansowaniu działań wspomagających budowanie w Afganistanie państwa prawa - to "jest spodziewany między innymi gest Japonii" - dodało wspomniane źródło.

d2fcfti
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fcfti
Więcej tematów