Spotkanie modlitewne "Litania Miast" w całej Polsce
W 16 miastach w Polsce, w tym w Gdańsku,
Gdyni, Krakowie, Łowiczu i Cieszynie, rozpoczęło się w sobotę
wieczorem spotkanie modlitewne "Litania Miast". W każdym z ośrodków wierni zebrali się w wyznaczonym wcześniej
miejscu, by wspólnie przeżyć uroczystość Wszystkich Świętych.
01.11.2008 21:30
Litania rozpoczęła się o godz. 20 jednocześnie w: Gdańsku (przy Pomniku Poległych Stoczniowców), w Sopocie (przy Pomniku Ofiar II Wojny Światowej), w Gdyni (pod krzyżem przy Urzędzie Miejskim) oraz w Wejherowie, Tczewie, Elblągu, Malborku, Sieradzu, Kartuzach, Starogardzie Gdańskim, Łowiczu, Giżycku, Cieszynie, Słupsku, Gniewie i Krakowie.
W każdym z tych miejsc wierni pod przewodnictwem duchownego modlą się o dusze zmarłych, ale też słuchają opowieści o konkretnej osobie, związanej z danym regionem, która w swoim życiu realizowała ideały chrześcijańskie.
Około godz. 20.30 biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń, prowadzący spotkanie na placu przed Domem Arcybiskupów Krakowskich, przekaże wiernym "papieskie światło nadziei". W tym momencie we wszystkich miastach biorących udział w Litanii zostaną zapalone specjalne pochodnie.
W uroczystość Wszystkich Świętych tu, w Krakowie, przy oknie papieskim dziękujemy Panu Bogu za świętość Jana Pawła II. On jest orędownikiem i on jest przykładem realizacji powołania do świętości. Jest przykładem dla wszystkich, ale w szczególny sposób realizacji świętości dla młodych - powiedział do zebranych w Krakowie bp Szkodoń.
Jan Paweł II wiele razy przypominał, że życie jest darem, chrzest jest darem, świętość jest darem. Świętość to obecność Boga w sercu człowieka, a zarazem świętość to postawa człowieka - odpowiedź człowieka na miłość bożą. A to wszystko streszczało się w życiu Jana Pawła II w tych słowach "Totus tuus" - dodał biskup.
Duchowny podkreślił też, że nie ma świętości bez modlitwy i zachęcał do częstszego jej odmawiania.
Na koniec spotkania jego uczestnicy zapalą znicze pod pomnikami, krzyżami i innymi honorowymi miejscami, w których się zebrali i odmówią modlitwę Apel Jasnogórski.
Historia Litanii Miast wzięła swój początek w spontanicznych spotkaniach mieszkańców Gdańska, którzy pierwszego listopada wieczorem wspólnie modlili się przy Pomniku Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności. W latach 80. w tym miejscu zbierało się niekiedy tysiące ludzi.
W latach 90., gdy tradycja spotkań zaczęła zanikać, postanowił podtrzymać ją ks. Zbigniew Drzał z Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie. Duchowny zaczął organizować 1 listopada "Litanię za miasto" - spotkania pod pomnikiem, na które szczególnie zapraszał młodzież. Z czasem do spotkania dołączyły inne miejscowości, wówczas jego nazwę zamieniono na "Litanię Miast".