Spotkanie młodzieży z papieżem
Ponad 2 mln młodych pielgrzymów zebrało się w sobotę wieczorem w uniwersytecki miasteczku Tor Vergata, by spotkać się z papieżem.
Vergata było pomyślane jako odpowiedź na pytania i wątpliwości, które młodzi przedstawili w swoich wystąpieniach. Spotkanie to było jednocześnie przesłaniem nadziei, solidarności i przede wszystkim miłości. Jan Paweł II mówił o pokoju, sprawiedliwości i przebaczeniu, a także o wyzwaniach, jakie czekają nas wszystkich w nowym tysiącleciu.
"Laboratorium wiary" nazwał też sobotnie spotkanie z młodymi w Tor Vergata. W tym "laboratorium" papież nauczał młodych jak żyć i jak wierzyć. Przede wszystkim mówił o zachowaniu wierności Chrystusowi. Mam na myśli narzeczonych i trudności, jakie sprawia w dzisiejszym świecie życie w czystości w oczekiwaniu na małżeństwo. Młode pary i próby, na jakie jest narażone ich przyrzeczenie wzajemnej wierności.
20.08.2000 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Papież przyznał, że trudno jest wierzyć. Zwłaszcza w świecie, w którym ma wartość tylko logika korzyści i interesu osobistego lub grupowego, człowiek jest niewolnikiem siebie samego i innych, a ci, którzy walczą, by kochano i szanowano ludzkie życie, muszą być świadkami częstych zamachów na nie i na należny mu szacunek.
Alleluja skandował tłum pielgrzymów, klaszcząc entuzjastzcznie papieżowi, który ze łzami wzruszenia stwierdził - Jaka moc. Piękno, oodwaga pokornego zaangażowania czynią społeczeństwo bardziej braterskim i ludzkim.
W końcowej części przemówienia papież zawarł apel do młodzieży, która wprowadzi świat i Kościół w trzecie tysiąclecie. Widzę w was stróżów poranka - powiedział. Prosił, by nie dali się zwieść "świeckim mesjanizmom", które w niedawnej przeszłości usiłowały zastąpić chrześcijaństwo.
Apelował do młodych by, nawet za cenę życia, gotowi byli bronić pokoju, by nie godzili się ze światem, w którym ludzie umierają z głodu, nie umieją czytać i pisać, nie mają pracy. Na zakończenie swojego wystąpienia Jan Paweł II przekazał młodzieży księgę Ewangelii Św. Marka, wydanie ekumeniczne w pięciu językach - po włosku, angielsku, francusku, hiszpańsku, portugalsku i po polsku.(ej) .