PolskaSpotkanie młodzieży prawosławnej na Grabarce

Spotkanie młodzieży prawosławnej na Grabarce

Wieczernią, czyli wieczornym nabożeństwem połączonym z poświęceniem wody, w sanktuarium na Świętej Górze Grabarce koło Siemiatycz (Podlaskie) rozpoczęła się 27. Ogólnopolska Pielgrzymka Młodzieży
Prawosławnej.

Spotkanie młodzieży prawosławnej na Grabarce
Źródło zdjęć: © PAP

12.05.2006 | aktual.: 12.05.2006 20:57

Do niedzieli jej uczestnicy będą się modlić i dyskutować, m.in. o miejscu współczesnego człowieka w Cerkwi oraz o zwyczajach i modach wśród młodych ludzi.

W tym roku mottem pielgrzymki są słowa św. Grzegorza z Nyssy, duchownego i teologa uznawanego za jednego z prekursorów mistyki chrześcijańskiej: "Znaleźć Boga to szukać Go nieustannie. Nigdy nie nasycić się Jego pragnieniem - to widzieć Go rzeczywiście".

Przedstawiciele Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce (BMP), które jest organizatorem pielgrzymki, spodziewają się, że przez trzy dni na Grabarce pojawi się około tysiąca osób z kraju i z zagranicy. W spotkaniu z młodzieżą uczestniczą też prawosławni hierarchowie, wśród nich zwierzchnik Cerkwi w Polsce, metropolita Sawa.

Po piątkowym wieczornym nabożeństwie, w nocy młodzież postawi na wzgórzu kilkumetrowy krzyż, podobny do tysięcy krzyży przynoszonych na Grabarkę w różnych intencjach od wielu lat.

W sobotę uczestnicy pielgrzymki będą modlić się i dyskutować w grupach tematycznych, z udziałem duchownych i innych zaproszonych osób. Tematy dyskusji, to m.in. dogmaty Kościoła w życiu współczesnego człowieka czy mody młodzieżowe. Zaplanowano też grupę międzynarodową, z udziałem gości z Litwy. Rosji, Białorusi, Słowacji i Niemiec.

Uczestników spotkania na Grabarce obowiązuje regulamin pielgrzymki, z którego wynika m.in. zakaz palenia tytoniu, picia alkoholu, używania instrumentów muzycznych czy radioodbiorników i nakaz zachowania się i ubierania w sposób godny - prawosławnego chrześcijanina" (np. nie można nosić krótkich spodni czy spódnic). Za złamanie regulaminu grozi wykluczenie ze spotkania.

Przewodniczący Bractwa i jednocześnie koordynator pielgrzymki na Grabarce Tomasz Hanczaruk podkreśla, że to przede wszystkim spotkanie modlitewne, choć w programie są też elementy spotkania towarzyskiego, takie jak wspólne ognisko czy program kulturalny.

Grabarka wraz ze Świętą Górą, cerkwią i żeńskim klasztorem to święte miejsce wyznawców prawosławia, nazywane niekiedy "prawosławną Częstochową".

W historii tego sanktuarium istotną rolę odgrywa kult ikony Spasa Izbawnika (Zbawiciela). Obraz ten uważany jest przez wyznawców prawosławia za cudowny. W minionych wiekach przechowywano go na Grabarce na pamiątkę uratowania w 1710 r. od epidemii cholery tych, którzy przynieśli i postawili na wzgórzu swoje krzyże. Od tego czasu w różnych intencjach ludzie niosą tam własne krzyże.

Od 2000 roku na Świętej Górze znajduje się też kopia słynącej z cudów Ikony Matki Boskiej Iwierskiej z greckiej góry Athos - milenijny dar mnichów z tego klasztoru dla polskiej Cerkwi.

Główne uroczystości religijne na Grabarce odbywają się co roku w sierpniu - w święto Przemienienia Pańskiego. Przybywają tam wtedy liczne pielgrzymki z kraju i z zagranicy. Wiosenne spotkanie młodzieży ma charakter dziękczynny i zawsze odbywa się po Świętach Wielkanocnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)