Trwa ładowanie...
d34k2fo
02-03-2007 22:25

Spotkanie ministrów obrony UE ws. "tarczy" i misji wojskowych

Amerykański program obrony przeciwrakietowej
oraz misje wojskowe NATO i UE były tematami dwudniowego
nieformalnego spotkania ministrów obrony państw Unii w Wiesbaden,
w którym uczestniczył szef MON Aleksander Szczygło - podał dyrektor departamentu prasy i informacji MON płk Leszek
Laszczak.

d34k2fo
d34k2fo

Minister obrony Niemiec Franz Josef Jung opowiedział się za wypracowaniem przez NATO wspólnego stanowiska wobec tzw. tarczy antyrakietowej, podkreślił także, że plany elementów systemu w Polsce i Czechach w żadnym wypadku nie zagrażają Rosji - poinformował Laszczak.

Tematem spotkania były także misje wojskowe w Bośni i Hercegowinie oraz w Kosowie, a także w Afganistanie i Sudanie. Wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Javier Solana zapowiedział, że Unia włączy się do uporządkowania sytuacji w Kosowie.

Ministrowie postanowili wycofać z Bośni i Hercegowiny 3,5 tys. żołnierzy uczestniczących w unijnej operacji ALTHEA. Ministrowie podkreślali potrzebę współpracy UE i NATO i znaczenie misji w Kosowie dla całościowej sytuacji na Bałkanach. Minister Aleksander Szczygło zwrócił uwagę na znaczenie przygotowywanych przez Unię cywilnych operacji w Kosowie i Afganistanie. Wyraził opinię, że współpraca między UE i NATO powinna wykraczać poza kontakty robocze, obejmując dialog strategiczny dotyczący wszystkich istotnych spraw z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego.

Sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer wyraził uznanie dla tych krajów członkowskich NATO, które wysłały dodatkowe kontyngenty do Afganistanu. Od listopada do Afganistanu wyjechało dodatkowo 7 tys. żołnierzy. Polska misja ma liczyć do 1,2 tys. żołnierzy. Zdaniem Junga, UE powinna uzupełnić wysiłek NATO poprzez ustanowienie misji policyjnej w Afganistanie. Szczygło przychylił się do tego stanowiska.

d34k2fo

NATO liczy także na wsparcie w Afganistanie ze strony Banku Światowego, ONZ i organizacji pozarządowych. Wspólnota zwiększy czterokrotnie, z 40 do 160, liczbę policjantów szkolących w Afganistanie tamtejsze siły porządkowe.

W dyskusji nad współpracą wojskową między UE a ONZ oraz doświadczeniami z operacji EUFOR w Kongu minister obrony Francji Michele Alliot-Marie podkreśliła, że UE potrzebuje wsparcia Unii Afrykańskiej jako partnera w pomyślnym przeprowadzeniu misji w Darfurze.

Konferencja w Wiesbaden była pierwszym nieformalnym spotkaniem ministrów obrony państw Unii.

d34k2fo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34k2fo
Więcej tematów