Spotkanie Kaczyński - Putin jeszcze w tym roku
Szef kancelarii prezydenta wyraził nadzieję, że jeszcze w tym roku dojdzie do spotkania Lecha Kaczyńskiego z prezydentem Rosji. Aleksander Szczygło powiedział w radiowej Trójce, że spotkanie powinno odbyć się na neutralnym gruncie.
Szczygło powiedział, że Polska będzie pracować z każdym rządem ukraińskim, który przestrzega wszystkich praw zwiazanych z budowaniem społeczeństwa demokratycznego. Odniósł się w ten sposób do mianowania na premiera Ukrainy bliskiego Moskwie Wiktora Janukowycza.
Zdaniem Aleksandra Szczygły, dobrze się stało, że senatorowie poprawiają zaproponowaną przez Sejm ustawę lustracyjną. Uważa on, że bardzo istotna jest poprawka dotycząca przywrócenia procesu lustracyjnego i statusu osoby pokrzywdzonej. Chodzi o to, zeby osoby, które walczyły o wolność, żeby nie były traktowane na równi z tymi, którzy temu się przeciwstawiali - powiedział.
Mówiąc o ewentualnym wycofaniu polskich wojsk z Iraku szef kancelarii prezydenta oznajmił, że nastąpi to wówczas gdy dobrze będzie przebiegał proces tworzenia irackich sił bezpieczeństwa oraz kiedy będą chciały tego władze irackie.
Szef Kancelarii Prezydenta Aleksander Szczygło uważa, że poprawki i uwagi Senatu do nowelizacji ustawy lustracyjnej "wnoszą wiele dobrego".
Wnoszą wiele rozstrzygnięć, o których w Sejmie zapomniano - zaznaczył Szczygło w poniedziałek podczas rozmowy w "Salonie politycznym Trójki".
Jak dodał, "szczególnie istotnym elementem" jest przywrócenie zniesionego przez Sejm statusu pokrzywdzonego. Chodzi o to, by osoby, które walczyły o wolność i niepodległość nie były traktowane na równi z tymi, którzy tej walce się przeciwstawiali - zaznaczył.
Senacka Komisja Praw Człowieka i Praworządności zaproponowała prawie 40 poprawek do nowelizacji ustawy lustracyjnej przyjętej w lipcu przez Sejm. Senatorowie chcą m.in. przywrócenie statusu pokrzywdzonego, oświadczeń lustracyjnych oraz sądowego trybu lustracji. Senat zajmie się poprawkami do ustawy lustracyjnej 22 sierpnia.
Szczygło nie chciał zdradzić czy były wiceprezydent stolicy i obecny wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Władysław Stasiak zostanie szefem prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Powiedział jednak, że byłaby to bardzo dobra kandydatura.
Szef Kancelarii Prezydenta wyraził też pogląd, że pułkownik Ryszard Kukliński, który w PRL współpracował z wywiadem USA, powinien otrzymać pośmiertnie stopień generalski. Moim zdaniem zasłużył na to - powiedział. Dodał, że do Kancelarii Prezydenta i Ministerstwa Obrony Narodowej wnioski w tej sprawie wysłały środowiska kombatanckie.