Trwa ładowanie...
Magdalena Wojnarowska
17-07-2015 16:39

Spot "Szlaban na ryzyko". Kamery monitoringu nagrały wypadki z udziałem pociągów

"Film, którego wolałbyś nie zobaczyć" - tak rozpoczyna się opublikowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe film pt. "Szlaban na ryzyko". To nowa i bardzo sugestywna odsłona kampanii "Bezpieczny przejazd", w której pokazano skutki tragicznych wypadków z udziałem pociągów, zarejestrowane przez kamery monitoringu.

d4hr5zk
d4hr5zk

Mężczyzna przeskakujący przez tory w ostatniej sekundzie przed przejazdem pociągu, auto taranujące zamknięty szlaban albo zatrzymujące się na torach w korku. Na koniec zmiażdżone przez pociąg samochody i ofiary - takie widoki są w Polsce na porządku dziennym.

Brawura, pośpiech, rutyna i skłonność do ryzyka kierowców oraz pieszych - to główne przyczyny 98 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych, przejściach dla pieszych i torach kolejowych.

W ciągu minionych 12 miesięcy w wyniku nieprzestrzegania przepisów na przejazdach kolejowo-drogowych poszkodowanych zostało 69 osób. Wskutek wtargnięcia na tory w miejscach niedozwolonych ucierpiało 241 pieszych.

- Wszystkie przejazdy kolejowo-drogowe są bezpieczne. Niezależnie od kategorii, gwarantują pieszym i kierowcom bezpieczne pokonanie torów. Pod jednym warunkiem: poszanowania przepisów o ruchu drogowym. A z tym w Polsce wciąż jest największy problem, bo wielu z nas mniej lub bardziej świadomie je ignoruje - mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Mimo tych dramatycznych statystyk, rok 2014 był najbezpieczniejszy w historii. Od 2011 roku liczba wypadków na kolei zmniejszyła się o jedną czwartą, a osób poszkodowanych o 44 proc. W 2014 roku na przejazdach zanotowano o 14 proc. mniej wypadków niż w 2013.

d4hr5zk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hr5zk
Więcej tematów