Trwa ładowanie...
dimgnxo
09-04-2007 13:45

Spór w sprawie sprzedawania opowieści wojskowych

Rodziny brytyjskich żołnierzy poległych w
Iraku, opozycyjni politycy, dowódcy wojskowi i prasa krytykują
Ministerstwo Obrony za to, że zgodziło się, by przetrzymywani w
Iranie żołnierze piechoty morskiej i marynarze mogli opowiadać o
swoich doświadczeniach mediom i inkasować honoraria autorskie za
swe relacje.

dimgnxo
dimgnxo

15 żołnierzy brytyjskiej piechoty morskiej i marynarzy było przetrzymywanych przez władze Iranu przez 13 dni pod zarzutem wtargnięcia na irańskie wody terytorialne. Zostali zwolnieni przed Świętami w geście dobrej woli prezydenta Iranu.

Okoliczności ich zatrzymania i traktowania pozostają niejasne. Oni sami mówili co innego przed kamerami irańskiej telewizji, a co innego na konferencji prasowej po swym uwolnieniu.

Minister obrony Wielkiej Brytanii Des Browne tłumaczył swą decyzję tym, że osobiste relacje pojmanych marynarzy wyszłyby na jaw tak czy inaczej, ponieważ o swoich doświadczeniach opowiedzieliby krewnym. Lepiej więc, by przedstawili je swoimi słowami, co przynajmniej da resortowi obrony i dowództwu marynarki wgląd w nie przed opublikowaniem.

Największe zainteresowanie mediów wzbudziła Faye Turney, jedyna kobieta w niewoli irańskiej. Po uwolnieniu odmówiła udziału w konferencji prasowej, ale według nieoficjalnych doniesień, których nie zdementowała, od dziennika "The Sun" i kanału telewizji ITV za swoją relację ma otrzymać łącznie 100 tys. funtów.

dimgnxo

Jeden z marynarzy przetrzymywanych w Iranie zapowiedział, że przekaże honorarium na cele dobroczynne.

Krytycy decyzji Ministerstwa Obrony uwypuklają to, że jest ona odstępstwem od ogólnej zasady zakazującej personelowi wojskowemu indywidualnego wchodzenia w układy finansowe z mediami. Rodziny Brytyjczyków poległych w Iraku uznały, że decyzja resortu jest niewłaściwa, były dowódca sił ONZ w Bośni i Hercegowinie płk. Bob Stewart nazwał ją "niesmaczną", zaś dziennik "The Independent" dopatrzył się w niej "defetyzmu".

"Co warte są zasady, jeśli ci, którzy odpowiadają za ich przestrzeganie (resort obrony, dowództwo marynarki), oświadczają, że nie będą ich egzekwować lub twierdzą, że nie jest to w ich mocy?" - pyta gazeta w komentarzu redakcyjnym. "Dlaczego podatnik ma płacić żołd żołnierzom i marynarzom, którzy zarabiają w mediach? - pyta w listach do redakcji czytelnik "Guardiana".

dimgnxo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dimgnxo
Więcej tematów