Trwa ładowanie...
d3hjlat

Spór o praworządność w Polsce. Rzeczniczka rządu: pewnie dojdzie do kompromisu

- Przekazaliśmy w poniedziałek do Komisji Europejskiej informacje o realizacji wstępnej decyzji TSUE o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych ws. ustawy o SN. Będziemy wyjaśniali wątpliwości i pewnie dojdzie do kompromisu z KE i TSUE - zapewnia rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Joanna Kopcińska zapewnia, że rząd będzie współpracował z KE i TSUE
Joanna Kopcińska zapewnia, że rząd będzie współpracował z KE i TSUE (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
d3hjlat

Polscy dyplomaci przekazali Komisji Europejskiej stanowisko ws. praworządności w poniedziałek wieczorem. Anonimowy dyplomata informuje, że stanowisko zawiera "pakiet bardzo konkretnych działań".

Kopcińska nie chce jednak ujawniać, co dokładnie znalazło się wśród propozycji polskiej strony. - W dyplomacji obowiązują pewne reguły, zasady wzajemnego zaufania. Pozwólmy najpierw aby Trybunał Sprawiedliwości UE i Komisja Europejska zapoznały się z pismem i wówczas będzie ono znane opinii publicznej. Tak się prowadzi poważną dyplomację. Nie wypada, żeby KE i TSUE dowiadywał się o treści naszej odpowiedzi z mediów - podkreśliła na antenie Radia Plus. Dodała jednak, że gdy europejscy urzędnicy zapoznają się z dokumentem, zawarte w nim propozycje zostaną podane do wiadomości publicznej.

Joanna Kopcińska podkreśliła, że Polska szanuje wszystkie wyroki i jest państwem praworządnym, "o wysokich standardach". Zapewniła również, że rząd będzie wyjaśniał wszelkie wątpliwości i "najprawdopodobniej dojdzie do kompromisu z KE i TSUE".

d3hjlat

Przypomnijmy - 19 października TSUE zdecydował wstępnie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia, w stan spoczynku. TSUE apeluje, by sędziowie przeniesieni zgodnie z nowymi przepisami w stan spoczynku, zostali przywróceni do orzekania.

*Zobacz także: Ćwierć miliona osób przemaszerowało ulicami Warszawy *

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3hjlat

Podziel się opinią

Share

d3hjlat

d3hjlat
Więcej tematów