Trwa ładowanie...
d3ysx3p
Defence24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Spór o ostatniego świadka śmierci rotmistrza Pileckiego

Prezes Fundacji Łączka chce osądzenia byłego wiceszefa więzienia na Rakowieckiej. IPN odpowiada, iż jest to niemożliwe - informuje "Rzeczpospolita".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Witold Pilecki składa zeznania w procesie przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie
Witold Pilecki składa zeznania w procesie przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie (PAP)
d3ysx3p

Na protokole wykonania wyroku śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego z 25 maja 1948 r. widnieje podpis por. Ryszarda Mońki, wówczas zastępcy naczelnika więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Tadeusz M. Płużański, prezes Fundacji Łączka, uważa, że Mońko powinien zostać postawiony przed sądem za udział w tej zbrodni. - Mońko to ostatni żyjący uczestnik egzekucji rotmistrza. Brał udział w tej zbrodni - mówi Płużański. Mońko jest dziś emerytowanym pracownikiem służby więziennej.

Czy asysta przy egzekucji daje podstawy do oskarżenia? "Nie" - uważa prokurator Małgorzata Kuźniar-Plota z pionu śledczego IPN w Warszawie. To ona kilkanaście lat temu prowadziła śledztwo w sprawie mordu sądowego na rotmistrzu i siedmiu jego towarzyszach.

d3ysx3p

Kuźniar-Plota przyznaje, że ustawa o IPN daje możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności funkcjonariuszy państwa komunistycznego, ale tylko tych, którzy popełnili przestępstwo.

Zobacz także: Apel IPN do rodzin ofiar terroru komunistycznego

d3ysx3p

Podziel się opinią

Share

d3ysx3p

d3ysx3p
Więcej tematów