Spór o katakumby w Supraślu
Na 4 maja Komisja Regulacyjna Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wyznaczyła termin oględzin zabytkowych katakumb w Supraślu koło Białegostoku, zanim rozstrzygnie do kogo będą one należały - poinformował reprezentant strony prawosławnej w tej komisji mecenas Mikołaj Zdasiuk.
Komisja zajmuje się sprawą katakumb od ubiegłego roku. Upomina się o nie zarówno strona prawosławna, jak i katolicka, a spór w ostatnim roku przybrał na sile. Przedstawiciele obu wyznań stawiali wtedy w pobliżu katakumb swoje krzyże.
O katakumby upomina się przede wszystkim Cerkiew Prawosławna. To męski klasztor prawosławny Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu zwrócił się do Komisji Regulacyjnej z wnioskiem o rozstrzygnięcie tej sprawy. Praw do katakumb chcą też katolicy, bo na przestrzeni wieków klasztor zmieniał właścicieli. Nie wiadomo, czyją własnością są katakumby, bo o działki spierają się gmina Supraśl i powiat białostocki. Do czasu gdy prac nie zakończy Komisja Regulacyjna, zawieszone są rozstrzygnięcia w tej sprawie w sądach administracyjnych.
Komisja wezwała w listopadzie 2004 roku strony sporu do zawarcia ugody, ale do niej nie doszło.
Burmistrz Supraśla Wiktor Grygiencz przyznał w środę, że to dobrze, iż Komisja Regulacyjna przyjedzie na miejsce do Supraśla, żeby zobaczyć katakumby, bo być może pomoże to jej członkom w rozstrzygnięciu sporu.
Zabytkowe katakumby z XVI wieku znajdują się w pobliżu klasztoru Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, zwanego Ławrą Supraską. To nisze, w których grzebano zmarłych. Są zniszczone. Mecenas Zdasiuk powiedział, że z pisma złożonego do Komisji Regulacyjnej przez podlaskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków wynika, że katakumby należy jak najszybciej zabezpieczyć i podjąć prace, by dalej nie niszczały.
Komisja Regulacyjna zajmuje się wnioskami o zwrot majątków, o które występuje Cerkiew. Działa od sześciu lat przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Działa na zasadzie sądu polubownego, szukając kompromisowych rozwiązań sporów majątkowych ale gdy takich nie ma, podejmuje decyzje.
Od dziewięciu lat klasztor w Supraślu jest ostatecznie przekazany Cerkwi na mocy decyzji ówczesnego Urzędu Rady Ministrów. Sprawa katakumb nie jest jednak rozwiązana. Według Cerkwi, katakumby są integralną częścią klasztoru, dlatego uważa ona, że powinny zostać jej przekazane.