Spódniczka mini i pub wśród nowych symboli Anglii
Minispódniczka i pub to dwa nowe symbole, które znajdą się na liście English icons, czyli stu wizualnych skarbów kultury i tradycji Anglii. Nowa lista 21 wynalazków, wizerunków i budowli została
opublikowana na internetowym portalu ministerstwa kultury, mediów
i sportu.
Zainaugurowany w styczniu projekt ma charakter społeczny, propozycje może zgłaszać każdy, a o nominacji decyduje wynik głosowania internautów.
Na najnowszej, drugiej z kolei liście, oprócz angielskiego pubu i minispódniczki, której wymyślenie przypisuje się projektantce mody Mary Quant, znalazł się też tradycyjny taniec tzw. morris dance, po raz pierwszy w historycznych zapiskach odnotowany w XV wieku.
Pozostałe to m.in. symbol Anglii - flaga św. Jerzego, mur Hadriana wytyczający niegdyś północną granicę imperium rzymskiego, karnawał na Notting Hill w Londynie, ulica Brick Lane we wschodnim Londynie, na której osiedlały się kolejne fale imigrantów od Żydów ze wschodniej Europy po Bengalczyków.
Na listę trafiły też dwie historyczne księgi: ręcznie malowany przez mnichów zbiór Ewangelii (Lindisfarne Gospels) oraz Domesday Book z 1086 roku - inwentarz nieruchomości sporządzony przez normańskich najeźdźców w celach podatkowych.
Jest także okręt wojenny admirała Nelsona "HMS Victory", znany obraz pejzażowy Johna Constable'a "Bród", książka Jane Austin "Duma i Uprzedzenie", inspirowana przykładem wieży Eiffla - podobna budowla w Blacpool z 1894 roku, elżbietański teatr The Globe w Londynie, krykiet, hełm anglosaskiego króla z VII wieku (Sutton Hoo helmet), katedra w Jorku (York Minster), Big Ben oraz pospolity znaczek pocztowy z podobizną Elżbiety II tzw. Machin (Queen's head).
Na pierwszej liście obejmującej 12 symboli znalazła się m.in. prehistoryczna budowla Stonehenge, kukiełkowy teatr (Punch and Judy) oraz filiżanka herbaty (cup of tea).
Jesteśmy zbudowani entuzjastyczną reakcją, z jaką spotkał się nasz projekt. Strony Culture Online odwiedziło jak dotąd kilkaset tysięcy internautów, z czego ok. 5 tys. wysunęło propozycje, zaś ok. 300 tys. na nie głosowało - powiedział telewizji ITV dyrektor projektu Jerry Doyle.
Lista zostanie skompletowana do końca 2006 roku.