Trwa ładowanie...
31-01-2015 18:49

Spłonęła jedna z największych bibliotek Rosji

Ponad 20 godzin strażacy w Moskwie walczyli z pożarem Biblioteki Instytutu Informacji Naukowej Nauk Społecznych (ros. INION) Rosyjskiej Akademii Nauk, drugiej pod względem wielkości księgozbioru biblioteki w Rosji.

Spłonęła jedna z największych bibliotek RosjiŹródło: AFP, fot: ALEXANDER UTKIN
d26rchn
d26rchn

Duża część budynku spłonęła doszczętnie. W pożarze nikt nie ucierpiał. Prezes Rosyjskiej Akademii Nauk Władimir Fortow wstępnie ocenia, że ogień strawił ponad 15 proc. zbiorów.

Pożar wybuchł w piątek około 22.10 czasu moskiewskiego (godz. 20.10 w Polsce). O tej porze w bibliotece byli już tylko pracownicy firmy ochroniarskiej, którzy zdołali bezpiecznie opuścić budynek. Strażacy przybyli na miejsce w ciągu siedmiu minut od otrzymania zawiadomienia o pożarze.

Ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Objął powierzchnię 2 tys. metrów kwadratowych. Na powierzchni ponad 1 tys. metrów kwadratowych zawalił się dach. W sobotę nad ranem strażakom udało się opanować pożar. Ogień dogaszali do godzin wieczornych.

d26rchn

W walce z żywiołem uczestniczyło 58 jednostek straży pożarnej. Na miejscu było ponad 200 strażaków Ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. Cytowane przez agencję Interfax źródło w policji przekazało, że było nią prawdopodobnie krótkie spięcie w instalacji elektrycznej. Jednak nie wyklucza się również podpalenia.

Instytut Informacji Naukowej Nauk Społecznych to największy w Rosji ośrodek informacji naukowej w dziedzinie nauk społecznych i humanitarnych. Jego biblioteka mieści się w trzykondygnacyjnym budynku przy skrzyżowaniu ulic Profsojuznaja i Prospekt Nachimowa w południowo-zachodniej części Moskwy. Została założona w 1918 roku. Była wzorowana na Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Księgozbiór Biblioteki INION liczy 14,2 mln pozycji, w tym wiele rzadkich wydawnictw z XVI-XX w. Przechowywany jest tam najbogatszy w Rosji zbiór dokumentów Ligi Narodów, ONZ i UNESCO, a także parlamentów USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Znajduje się tam też jedna z największych w Rosji kolekcji książek w językach słowiańskich.

d26rchn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26rchn
Więcej tematów