Trwa ładowanie...

Spłonął bezcenny zabytek. Straty są niewyobrażalne

Katastrofalny pożar zniszczył jedną z najcenniejszych pamiątek kulturowych Słowacji - gotycki zamek Krasna Horka położony w odległości 8 kilometrów od Rożniawy na południu kraju. Najprawdopodobniej przyczyną pożaru było wypalanie trawy w pobliżu zabytku.

Share
Spłonął bezcenny zabytek. Straty są niewyobrażalneŹródło: PAP/EPA
d3dnfrf

Straty są niewyobrażalne. W gotyckim zamku, odbudowywanym nakładem całego narodu przez kilkanaście lat, znajdowała się wspaniała ekspozycja mebli i kolekcja broni. Od pożaru zajął się najpierw dach górnej części gotyckiego zamku.

Drewniane belki zapadły się do wnętrza, niszcząc zabytkowe, autentyczne średniowieczne komnaty. Część eksponatów zdołano uratować. Nie wiadomo, czy ocalał obraz Czarnej Madonny: Krasnogórskiej Pannny Marii, który jest celem krajowych i zagranicznych pielgrzymek.

W akcji gaszenia pożaru wzięło udział kilkadziesiąt jednostek straży pożarnej, kilka śmigłowców i jednostka wojsk chemicznych. Ranny został jeden ze strażaków. W gaszeniu ognia i ratowaniu zabytku pomagało im około 200 mieszkańców okolicy.

d3dnfrf

Przewodnicy zdołali, na szczęście, wyprowadzić zwiedzających bocznymi wejściami. Stanislav Peti, szef akcji ratunkowej, powiedział, że prawdopodobną przyczyną tragedii było wypalanie trawy w pobliżu zamku przez grupę romskich chłopców. Ogień przerzucił się na dachy zabudowań.

Trwa dogaszanie pożaru, ale już teraz wiadomo, że straty są bardzo duże. Nawet te pomieszczenia, które nie padły ofiarą ognia, są zadymione i zalane wodą. Powołano sztab kryzysowy. Na miejsce tragedii przybyli szef MSW Daniel Lipszyc i minister kultury Daniel Krajczer.

Zamek Krasna Horka to jeden z najpiękniejszych gotyckich obiektów na terenie Słowacji; od 1961 roku figuruje w rejestrach państwowych jako zabytek kultury narodowej. W zeszłym roku zakończył się jego gruntowny remont.

Pierwsza pisemna wzmianka o Krasnej Horce pochodzi z 1333 roku. Zamek wybudowano, aby strzegł szlaku handlowego wiodącego z północy. W XVI wieku pełnił rolę warowni na pograniczu tureckim. Przebudowywany był w stylu renesansowym i barokowym. Na początku XX wieku umieszczono w nim muzeum.

d3dnfrf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dnfrf
d3dnfrf
Więcej tematów