Trwa ładowanie...

Spięcie w PE. Szydło grzmi: Nie może tak być

W trakcie debaty w Parlamencie Europejskim poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu doszło do ostrej wymiany zdań. Była premier Polski skrytykowała postawę niektórych przywódców europejskich. Stwierdziła, że "zachowują się tak, jakby bardziej zależało im na wspieraniu Putina".

Share
Beata Szydło Beata Szydło Źródło: East News, fot: Tadeusz Koniarz/REPORTER
d10fvah

W czwartek odbyła się w Parlamencie Europejskim debata poświęcona bezpieczeństwu i solidarności energetycznej w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i w kontekście odcięcia przez Gazprom dostaw surowca do Polski i Bułgarii. Komisja Europejska przedstawiła plan "REPowerEU", który proponuje, jak wycofać się z używania rosyjskich paliw kopalnych i przejść na czystą energię.

Unijna komisarz ds. energii: Obecne wydarzenia są nieprzewidywalne

- Nie jest dobrym pomysłem przejście z jednego importu na drugi. Nie o to chodzi. Musimy inaczej podejść do naszych surowców. Musimy także pamiętać, że nasza polityka to coś, co bardzo mocno wpływa na Ukrainę i nasze bliskie sąsiedztwo. (...) Musimy być panami naszego systemu energetycznego, za niego odpowiadać i być też wzorem dla reszty świata. To jest nasz cel. Obecne wydarzenia są nieprzewidywalne, więc trzeba działać szybko - postulowała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.

d10fvah

Europoseł PO Jerzy Buzek przekonywał, że Polska i Bułgaria mogą się dzisiaj czuć bezpiecznie ze względu na wspólny rynek energii i rozporządzenie o solidarności energetycznej.

Eurodeputowana PiS Beata Szydło również zabrała głos, zwracając jednak uwagę, że regulacje, by były skuteczne, należy rzeczywiście stosować.

Zobacz też: Mocne uderzenie ukraińskich rakiet w Rosjan. Nagranie z akcji

Szydło grzmiała w PE. "Nie może tak być"

- Przyjmowaliśmy już kilka pakietów sankcji przeciwko Rosji, a ciągle spotykamy się i mówimy, że to nie działa. Nie może być tak, że niektórzy przywódcy państw europejskich zachowują się tak, jakby bardziej zależało im na wspieraniu Putina, niż Ukrainy i wypełnianiu tych zobowiązań, które w Unii podejmujemy. Nie może być tak, że są podejmowane kolejne kroki, kolejne projekty sankcji i nie są one dotrzymywane - apelowała była szefowa polskiego rządu.

d10fvah

Łukasz Kohut z Nowej Lewicy apelował z kolei o urzeczywistnienie unii energetycznej i pokonanie "nacjonalizmu energetycznego".

- Wspólna odpowiedzialność za unijnych obywateli i za ich bezpieczeństwo energetyczne jest równie ważna, jak wspólny rynek. Unia energetyczna musi w końcu stać się faktem i dzieje się na naszych oczach. Wspólne zakupy gazu i paliw, wspieranie się państw i koniec z projektami typu Nord Stream 2. To jest najlepszy moment - przekonywał Kohut.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d10fvah
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d10fvah
d10fvah
Więcej tematów