PolskaSpełniony sen o potędze

Spełniony sen o potędze

Determinacja w polityce może jednak dać bardzo wiele. Już niedługo spełni się Lepperowski „sen o potędze”, a przewodniczący Samoobrony otrzyma upragniony, rządowy fotel. Zanim Andrzej Lepper zasiądzie obok Kazimierza Marcinkiewicza, poznajmy po krótce jego bujny życiorys.

Pierwsza blokada

Andrzej Lepper urodził się w 1954 r. w Stowięcinie. Ukończył technikum rolnicze w Sypniewie. Pełnij różnego rodzaju funkcje kierownicze w PGR w Rzechcinie, a także Państwowym Ośrodku Hodowli Zarodowej w Kusicach. W latach 1977 – 1980 Andrzej Lepper należał do PZPR. Do przełomu roku 1989, Andrzej Lepper był jedynie lokalnym działaczem chłopskim i ponosił odpowiedzialność za państwowe oraz spółdzielcze gospodarstwa. Dopiero lata 90. oraz reformy w polskim rolnictwie dały mu szansę na jego 5 minut. W 1992 r. powstał Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona. Andrzej Lepper został jego Przewodniczącym, a słowo Samoobrona weszło na stałe do polskiego słownika.

Pierwszą akcją, dzięki której Samoobrona wylądowała w Wiadomościach, była okupacja gmachu Ministerstwa Rolnictwa 4 kwietnia 1992 r. Bojówka Samoobrony żądała umorzenia pożyczek udzielonych rolnikom. Premier Olszewski okazał się być bezsilny, wtedy do gry postanowił wejść prezydent Lech Wałęsa. Zaprosił działaczy Samoobrony do Belwederu i obiecał wstrzymanie naliczania procentów. Co więcej, obiecał udzielenie kolejnych, tanich kredytów. Kilka dni po belwederskim zwycięstwie, Andrzej Lepper powiedział: „Nie chcemy wojny, ale mamy państwo bezprawia, więc z urzędami państwowymi – komornikami, bankami, urzędami skarbowymi będziemy walczyć z bronią w ręku”. Obietnice Wałęsy nie mogły być spełnione. Samoobrona w lipcu zaczęła blokadę dróg do Warszawy. Była to pierwsza blokada na taką skalę. Od tego momentu miał to być jeden z głównym elementów strategii Samoobrony.

Andrzej Lepper systematycznie zdobywał sobie poparcie oraz rozgłos. Należy jednak pamiętać, że w pierwszej połowie lat 90., na rynku medialnym „istniała” tak naprawdę, jedynie TVP. Lepper nie był jeszcze wtedy tak dobrze znany szerokiej publiczności. Jednak, pomimo tego, Samoobrona postanowiła wykorzystać, posiadane już wtedy poparcie. Andrzej Lepper wystartował w wyborach prezydenckich. Uzyskał jedynie 1,23 % głosów. Styl oraz hasła kampanii z 1995 r. nadały ton Samoobronie na najbliższe lata. Andrzej Lepper atakował całą polską klasę polityczną, oskarżając ją o korupcję i wyprzedaż polskiego majątku. Kapitalizm podsumował jako: „(...) Ustrój, który już się przeżył (...) W tej chwili prywatyzacja, to krótko mówiąc, jest to jedno wielkie złodziejstwo”.

Pierwsza reklama

Kolejne pięć lat daje Andrzejowi Lepperowi, tak bardzo potrzebną mu reklamę. Doskonałym medialnym zagraniem był powrót Andrzeja Leppera z zagranicy. Na przejściu czekała już na niego polska policja oraz jego wielbiciele. Andrzej Lepper, w koszulce w białym orłem i z kajdankami na rękach, wyładował w policyjnym radiowozie. Czy można wyobrazić sobie lepszą reklamę dla zbawiciela Polski? W wyborach prezydenckich roku 2000 Andrzej Lepper zdobył 3,05 % głosów. W 2001 r. zostaje radnym Sejmiku Zachodniopomorskiego. Wybory 2001, pokazywanie się w telewizji z konstytucją i wykorzystanie frustracji części wyborców, daje Andrzejowi Lepperowi szansę wprowadzenia swojej partii do Sejmu. Kandydat na prezydenta zostaje wicemarszałkiem. Tarci jednak to stanowisko po oskarżeniach wobec polityków PO oraz SLD podczas jednej z debat parlamentarnych oraz wstawiając się przeciwko eksmisji wrocławskich kupców. W 2005 r. znowu postanowił wystartować w wyborach prezydenckich – tym razem uzyskał 15.11 proc. głosów. Trzecie miejsce w
wyścigu do fotelu prezydenta oznaczało, że Andrzejowi Lepperowi pozostał jedynie Sejm. Po wyborach parlamentarnych po raz kolejny został wicemarszałkiem.

Pierwsza teczka

Andrzej Lepper - kiedy zapytany, o swoje problemy z prawem, odpowiada: „A co ja zabiłem kogoś? Napadłem kogoś? Ja mam swobodę wypowiedzi i z trybuny sejmowej”. Teraz przewodniczący Samoobrony otrzyma znacznie więcej – realny wpływ na Polskę. Jak zniesie on „próbę władzy”?

Łukasz Kujawa

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)