PolskaSpektakularny skok poparcia dla premiera, rządu i PO

Spektakularny skok poparcia dla premiera, rządu i PO

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku lutego, na Platformę Obywatelską głosowałoby 43% Polaków - wynika z najnowszego sondażu grupy badawczej Gemius dla Wirtualnej Polski. Na Prawo i Sprawiedliwość swój głos oddałoby 23% obywateli. W ciągu ostatnich dwóch tygodni doszło do spektakularnego wzrostu poparcia dla PO - aż o 6%, podczas gdy popularność PiS nieznacznie się zmniejszyła - o 2%.

Spektakularny skok poparcia dla premiera, rządu i PO
Źródło zdjęć: © PAP

Wraz ze wzrostem poparcia dla Platformy, znacząco poprawiły się notowania premiera i rządu. Widać wyborcom spodobała się decyzja Donalda Tuska o niekandydowaniu w wyborach prezydenckich, pozytywnie też ocenili występ premiera przed komisją hazardową. Z aprobatą o Tusku wypowiada się obecnie 42% Polaków. To skok popularności aż o 8%. Z kolei negatywnie o pracy premiera wypowiada się 43% Polaków (spadek o 6%).

Gabinet Donalda Tuska dobrze ocenia 28% Polaków - ilość pozytywnych wskazań zwiększyła się o 4%. Złe zdanie ma o rządzie 69% badanych (spadek negatywnych opinii aż o sześć punktów).

Niemal nie zmieniło się poparcie dla Lecha Kaczyńskiego. Dobre zdanie o prezydencie ma dziś jedna trzecia (34%) Polaków. 59% ankietowanych ocenia działalność prezydenta negatywnie (wzrost o 1%).

Jedna piąta Polaków (23%) pozytywnie wypowiada się o działaniach parlamentu. Ilość pozytywnych wskazań zwiększyła się o 3%. Wciąż ponad połowa wyborców (60%) ma o sejmie zdanie negatywne (spadek o 2%).

Jeśli chodzi o poparcie dla partii politycznych, na trzecim miejscu pod względem popularności, za PO i PiS, plasuje się - popierany przez 7% wyborców – Sojusz Lewicy Demokratycznej. Partia Grzegorza Napieralskiego zyskała 1% zwolenników.

Druga z partii tworzących koalicję rządową nie przekroczyłaby progu wyborczego. Chęć oddania głosu na PSL zadeklarowało 3% wyborców (spadek o 2%). Do sejmu nie dostałyby się również: LPR i Samoobrona z 2-procentowym poparciem oraz UPR, SDPL i Demokraci.pl – po 1%. 1% ankietowanych wybiera inną partię, a 16% jeszcze nie wie, na kogo będzie głosować.

Powyższe dane dotyczą ogółu społeczeństwa. W społeczności Internautów Platformę wybiera 38% ankietowanych. Na PiS chce głosować 14% użytkowników internetu, 9% - na SLD. Podobnie, jak w badaniu ogólnym, Platforma zanotowała wzrost poparcia - w tym wypadku o 4%. Poparcie dla PiS zaś zmniejszyło się o 1%. Poparcie dla SLD nie zmieniło się. Na PSL chce głosować 2% ankietowanych (spadek o 1%).

Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 9 lutego. Wyniki dla ogółu wyborców to prognozy budowane na podstawie badania reprezentatywnych prób ogólnopolskich. Realizacja badania, na podstawie którego prezentowane są wyniki dla populacji Internautów odbywa się w Internecie. Wielkość próby - 2.500 osób.

Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)