Specjalna strefa ekonomiczna w Kaliningradzie
Wyższa izba parlamentu rosyjskiego,
Rada Federacji, zaakceptowała znowelizowaną ustawę o
specjalnej strefie ekonomicznej w obwodzie kaliningradzkim.
Ustawa, której nowelizacja była konieczna w związku z wejściem Litwy, Łotwy i Polski do Unii Europejskiej, została przyjęta 23 grudnia przez niższą izbę parlamentu - Dumę Państwową. Ma obowiązywać przez 25 lat.
Specjalna strefa ekonomiczna obejmie całe terytorium obwodu kaliningradzkiego.
Według nowej ustawy firmy, które zainwestują w tym regionie co najmniej 150 mln rubli (ok. 5,3 mln dol.) w ciągu trzech lat, będą przez sześć lat zwolnione z płacenia podatku dochodowego, a w ciągu następnych sześciu lat będą płaciły 50% stawki.
Ponadto inwestorzy, którzy zarejestrują się w kaliningradzkiej strefie ekonomicznej, przez sześć lat będą zwolnieni z podatku od majątku.
Wwożone towary będą zwolnione z opłat celnych. Uproszczeniu ulegną procedury wydawania wiz wjazdowych dla inwestorów.
Pierwsza ustawa o specjalnej strefie w tym obwodzie obowiązywała od stycznia 1996 roku. Uznano, że odegrała ona na określonym etapie pozytywną rolę w zakresie zaopatrzenia rynku w towary importowane, lecz nie spełniła oczekiwań związanych z przyciągnięciem na dużą skalę inwestorów zagranicznych i dokonaniem przełomu w rozwoju gospodarczym regionu.
Znowelizowana ustawa wejdzie w życie 1 kwietnia 2006 roku, jeśli zostanie zaakceptowana przez prezydenta Władimira Putina.