Specjaliści: sterydy anaboliczne także uzależniają
Przyjmowanie sterydów anabolicznych może
uzależnić tak samo, jak zażywanie marihuany, amfetaminy czy
kokainy - uważa prof. Józef Kocur z Uniwersytetu Medycznego
w Łodzi.
O zagrożeniach zdrowotnych, jakie niesie stosowanie sterydów anabolicznych w sporcie, dyskutowało ok. stu specjalistów z zakresu medycyny sportowej, fizjologii, endokrynologii i psychiatrii z całej Polski na sobotniej konferencji w Łodzi. Zorganizowały ją Uniwersytet Medyczny i Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii.
Sterydy to pochodne testosteronu, które wpływają na przyrost masy mięśniowej i na układ endokrynologioczny.
"Dotychczas wiadomo było, że sterydy stosowane bez kontroli lekarza mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia wątroby, trzustki a także nadciśnienie i przeciążenia serca. U ludzi młodych mogą prowadzić do hamowania wzrostu. Powodują też zmiany psychiczne, wzrost agresywności, a nawet próby samobójcze. Dodatkowo dochodzi do tego zagrożenie wystąpieniem uzależnienia. Tego zagrożenia dotychczas niedostrzegano" - powiedział prof. Kocur.
Po sterydy sięgają głównie początkujący kulturyści, chcący jak najszybciej zwiększyć masę ciała. Są też nielegalnie stosowane przez niektórych sportowców dla osiągania lepszych wyników.
Zdaniem prof. Kocura,najbardziej zagrożona przyjmowaniem sterydów jest młodzież i to ona najchętniej po nie sięga. "Motywacja jest trochę inna niż przy narkotykach, to tak pożądane przez młodych ludzi - dobry wynik, popularność, piękna sylwetka" - wyjaśnił.
Według Kocura wśród użytkowników tych substancji znajomość zagrożeń jest niewielka. "Chcemy upublicznić te wszystkie zagrożenia i pokazać, co może spotkać osoby zażywające te środki" - dodał Kocur.
Łódzka konferencja odbyła się w ramach ogólnopolskiej kampanii przeciwko pozamedycznemu stosowaniu środków farmakologicznych w sporcie "Herkules bez sterydów".