Specjaliści poszukiwani
Mimo, iż ponad trzy miliony Polaków nie ma pracy, coraz częściej firmy mają problem ze znalezienim dobrych pracowników. "Rzeczpospolita" pisze, że na rynku brakuje zarówno fachowców dobrze przygotowanych do wykonywania zawodu, jak i pracowników z wyższymi kwalifikacjami.
Publicystka dziennika Małgorzata Solecka komentuje, że na rynku pracy mamy od lat do czynienia z paradoksem: z jednej strony wysokie bezrobocie, z drugiej - realne problemy pracodawców, którzy nie mogą znaleźć pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami.
Na efekty nie trzeba długo czekać: coraz częściej pracę podejmują w naszym kraju obcokrajowcy, Polacy zaś wyjeżdżają w poszukiwaniu zatrudnienia na Zachód. Zdaniem komentatorki gazety, takie migracje, choć naturalne, nie są jednak najlepszym sposobem na uzdrowienie sytuacji na rynki pracy.
Według niej, nie wystarczą zmiany przepisów, liberalizacja kodeksu pracy i obniżenie kosztów. Opuszczając uczelnię z dyplomem, młodzi ludzie powinni wiedzieć, że aby mieć pracę i nie obawiać się konkurencji, zawsze trzeba się uczyć, dokształcać, poszerzać swoje umiejętności.
Wszystko wskazuje na to - podsumowuje Małgorzata Solecka na łamach "Rzeczpospolitej" - że przy obecnym podejściu do pracy, być może większość trzymilionowej armii bezrobotnych nie ma szans na znalezienie normalnego zatrudnienia na rynku.