PolskaSpecjaliści odzyskali dane polskiej misji w Kamerunie

Specjaliści odzyskali dane polskiej misji w Kamerunie

Bazę danych osób, które "adoptowały na odległość" afrykańskie dzieci, utracił prowadzący polską misję w Kamerunie dominikanin, ojciec Dariusz Godawa. Gdyby ze sformatowanego twardego dysku jego komputera nie udało się odzyskać danych, jego Misja Kamerun mogłaby stracić środki do dalszego działania.

Dominikanin utracił dostęp do najważniejszych dokumentów, formatując dysk swego jedynego komputera. W ten sposób jego misja straciła dane i namiary osób wspierających finansowo polską misję w Kamerunie oraz rodzin z całego świata, które adoptowały na odległość dzieci z tego kraju, aby finansować ich naukę.

Dane z dysku kilkukrotnie próbowano już odzyskiwać - bez skutku. Nasza praca polegała na odzyskaniu plików arkusza kalkulacyjnego - listy darczyńców organizacji i rodzin opiekujących się dziećmi na odległość - powiedział Marek Wąsowski z zajmującej się odzyskiwaniem danych firmy Ontrack.

Osoby, które pomagają Misji Kamerun, otrzymują regularnie informacje o ważniejszych wydarzeniach i życiu jej podopiecznych. Cieszymy się, że pliki udało się odtworzyć. Przeciwnie, ze względu na brak możliwości kontaktu z darczyńcami, misja mogłaby stracić środki do dalszego działania - podkreślił specjalista.

Ojciec Godawa prowadzi Misję Kamerun w miejscowości Bertoua od kilkunastu lat. Dominikanie założyli tam m.in. Foyer St. Dominique, spełniające rolę domu dziecka. Osierocone dzieci dostają tam miejsce do spania, jedzenie i możliwość nauki. Misja pomaga też dzieciom, które mają swoich rodziców, dofinansowując ich opłaty szkolne.

Dominikanie pozyskują fundusze dzięki akcji "adopcja serca" oraz od nieregularnych darczyńców. Miesięczny koszt nauki dziecka w Kamerunie to wydatek co najmniej kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Tylko w Polsce "rodzicami na odległość" zostało już ponad 2 tys. osób.

Dominikanie opłacają dzieciom szkołę, a także pokrywają koszty przygotowania i zdania przez nie matury. W miarę możliwości opłacają studia najzdolniejszej młodzieży. Pomagają również rodzinom swoich podopiecznych, najczęściej finansując leczenie któregoś z ich członków.

Misja Kamerun utrzymuje się tylko z dobrowolnych darowizn instytucji i osób indywidualnych. Zakonnicy zapewniają, że w zamian za pomoc - prócz wdzięczności najuboższych dzieci i ich rodziców - każdego trzynastego dnia miesiąca w intencji darczyńców Misji Kamerun odprawiają specjalną mszę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)