Trwa ładowanie...
Spadł samolot ze skoczkami koło Częstochowy - zginęło 11 osób

Spadł samolot ze skoczkami koło Częstochowy - zginęło 11 osób

Oględziny miejsca katastrofy samolotu w Topolowie, ze względu na porę nocną zostały przerwane i będą kontynuowane w ciągu dnia. Na pokładzie maszyny znajdowało się 11 skoczków spadochronowych i pilot. Niemal wszyscy zginęli, udało się uratować 40-letniego mężczyznę. Samolot należał do prywatnej szkoły spadochronowej, wykonywał lot z podczęstochowskiego lotniska w Rudnikach.

Share
d3bjg5s

Strażacy otrzymali informację o zdarzeniu ok. godz. 16.20. Jak powiedział PAP rzecznik częstochowskiej straży pożarnej kapitan Paweł Liszaj, w chwili przyjazdu strażaków na miejsce poza samolotem znajdowały się trzy osoby, z których jedna przeżyła katastrofę. Po katastrofie maszyna paliła się. Pożar został szybko ugaszony.

Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski informował PAP, że uratowaną osobę w stanie ciężkim, stabilnym, przetransportowano jednym z trzech skierowanych do akcji śmigłowców LPR do szpitala w Częstochowie. Według lekarzy z ok. 40-letnim mężczyzną z urazami m.in. miednicy od początku był kontakt. Wieczorem ranny przechodził badania, leżał na OIOM-ie.

Po godz. 18.30 koordynator działań medycznych na miejscu katastrofy potwierdził informację o dziewięciu kolejnych śmiertelnych ofiarach we wraku. Ich ciała zostały praktycznie zwęglone, osoby te nie miały szans na przeżycie.

d3bjg5s

Miejsce katastrofy leży w linii prostej ok. 3 km od lotniska w Rudnikach. Samolot spadł niedługo po starcie, poza terenem zabudowanym. Na razie nie wiadomo, co mogło być przyczyną wypadku. Według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do sprawy, maszyna mogła być przeładowana, co przy wysokiej temperaturze powietrza mogło doprowadzić do awarii jednego z silników.

Na miejsce udali się eksperci z Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych - jeden ze specjalistów PKBWL pojawił się tam po południu, wieczorem jechał też tam z Warszawy kilkuosobowy zespół m.in. z wiceprzewodniczącym Komisji.

W tym czasie czynności procesowe prowadził już siedmioosobowy zespół prokuratorów. Jak przekazał PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie prok. Tomasz Ozimek, śledczy m.in. zabezpieczali na lotnisku w Rudnikach dokumentację dotyczącą prowadzonego przez szkołę spadochronową kursu, wykonywanego lotu czy stanu maszyny.

Prokuratorzy wstępnie oglądali też miejsce katastrofy, jednak czekali na grupę ekspertów z PKBWL, by wspólnie zdecydować o harmonogramie szczegółowych czynności. Chodziło o decyzję czy prowadzić szczegółowe oględziny jeszcze w nocy, czy wobec możliwości deszczu, np. zakryć wrak plandekami i zaczekać do niedzieli.

d3bjg5s

"Przystąpiliśmy też do oględzin części zwłok na miejscu zdarzenia, ale dotyczy to tylko zwłok znajdujących się poza wrakiem. Co do pozostałych, będziemy podejmować decyzje wspólnie z PKBWL" - wskazał prok. Ozimek. Dodał, że śledczy mają wstępną wiedzę dotyczącą tożsamości pilota, instruktorów i uczestników lotu: to mieszkańcy m.in. województw śląskiego, małopolskiego i łódzkiego.

Samolot, który uległ katastrofie, to dwusilnikowy Piper PA-31 Navajo o rejestracji N11WB - niedawno sprowadzony do Rudnik przez prywatną szkołę spadochronową Omega. Sama szkoła pod koniec maja br. informowała na stronie internetowej o wykonaniu w Częstochowie pierwszych skoków ze swojej nowej 10-miejscowej maszyny o tej nazwie.

Jak wynika z m.in. z fotografii na stronie szkoły, samolot został przerobiony pod kątem skoków spadochronowych - m.in. z wnętrza usunięto większość wyposażenia, a przy bocznych drzwiach do kabiny na zewnątrz kadłuba zamontowano podest i uchwyty.

W sobotę wieczorem pracujący na miejscu katastrofy strażacy szacowali, że ich działania przy wraku samolotu mogą potrwać do niedzielnego poranka - chodziło np. o zapewnienie oświetlenia. Jednak oględziny miejsca katastrofy samolotu w Topolowie, ze względu na porę nocną zostały przerwane i będą kontynuowane w ciągu dnia.

d3bjg5s

Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej, że we wraku samolotu znajdują się jeszcze ciała 9 ofiar. Dodaje, że w tej chwili jest zdecydowanie za wcześnie, aby mówić o przyczynach katastrofy. Śledztwo będzie prowadzone wielowątkowo. Jak zaznacza Tomasz Ozimek będzie badany stan techniczny samolotu, inna wersja śledcza zakładać będzie ewentualny błąd pilota czy odpowiedzialność osób, które kontrolowały przestrzeń powietrzną nad lotniskiem w Rudnikach. Ranny w katastrofie mężczyzna znajduje się w stanie ciężkim, ale stabilnym. Ma liczne złamania, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Strażacy i eksperci podkreślają, że to najtragiczniejsza katastrofa samolotu cywilnego, do której doszło w Polsce od wielu lat. 13 listopada 2011 r. w lesie w dzielnicy Miasteczka Śląskiego - Żyglinie, kilka kilometrów od drogi startowej portu lotniczego Katowice w Pyrzowicach rozbił się samolot Cirrus SR22; zginęły wszystkie wówczas cztery osoby - dwie kobiety i dwóch mężczyzn.

d3bjg5s

Podziel się opinią

Share
d3bjg5s
d3bjg5s
Więcej tematów