PolskaSpadają notowania sejmu i senatu. Nowy sondaż

Spadają notowania sejmu i senatu. Nowy sondaż

Mimo braku aktywności parlamentu, wakacyjne notowania parlamentu są gorsze niż w zeszłym miesiącu. Aż 68 proc. Polaków nie jest zadowolonych z działalności sejmu, a 53 proc. negatywnie ocenia prace senatu. Stabilny jest natomiast wizerunek prezydenta. Większość Polaków jest zadowolona z tego, jak sprawowany jest ten urząd - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Spadają notowania sejmu i senatu. Nowy sondaż
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

W sierpniu przybyło osób krytycznie wypowiadających się o pracy parlamentarzystów. W porównaniu z wynikami lipcowymi o sześć punktów (do 68 proc.) zwiększył się odsetek niezadowolonych z działalności izby niższej, a o trzy punkty (do 19 proc.) ubyło zadowolonych. Ponad połowa Polaków (53 proc., wzrost o pięć punktów) negatywnie ocenia funkcjonowanie senatu, natomiast nieco więcej niż jedna piąta (22 proc.) ma dobre zdanie o jego pracy.

Funkcjonowanie parlamentu lepiej niż inni oceniają najmłodsi respondenci i osoby dobrze sytuowane. We wszystkich elektoratach partyjnych przeważają złe oceny pracy sejmu – relatywnie najmniej jest ich wśród zwolenników PO, a najwięcej wśród wyborców Ruchu Palikota.

Oceny działalności prezydenta Bronisława Komorowskiego są stabilne. Niemal dwie trzecie Polaków (64 proc.) wypowiada się z uznaniem o pracy prezydenta, natomiast ponad jedna piąta (22 proc., spadek o trzy punkty) ma do niej zastrzeżenia.

Działalność prezydenta jest dobrze oceniana we wszystkich analizowanych elektoratach z wyjątkiem wyborców PiS, którzy są w tej sprawie mocno podzieleni. Pozytywne opinie o pracy głowy państwa są niemal powszechne wśród osób, które obecnie głosowałyby na PO. Dominują także wśród zwolenników Ruchu Palikota oraz SLD.

Głosujący na Bronisława Komorowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich w zdecydowanej większości pozytywnie oceniają obecną działalność prezydenta, natomiast wyborcy Jarosława Kaczyńskiego są podzieleni w opiniach – tyle samo wypowiada się o jego pracy z uznaniem, co ją krytykuje.

W stosunku do ubiegłego miesiąca opinie o funkcjonowaniu dwóch największych central związkowych nieco się pogorszyły. O pięć punktów (do 28 proc.) zmniejszył się odsetek dobrze oceniających działalność NSZZ „Solidarność”, minimalnie zaś wzrosła grupa odnoszących się do niej krytycznie (36 proc.) oraz niepotrafiących się do niej ustosunkować (wzrost o trzy punkty, do 36 proc.). Działalność OPZZ jest pozytywnie postrzegana przez jedną piątą Polaków (spadek o 4 punkty), a negatywnie przez niemal jedną trzecią (30 proc.).

Nie zmieniły się w sierpniu notowania Narodowego Funduszu Zdrowia. Jego działalność wciąż jest postrzegana krytycznie: ponad ośmiu na dziesięciu Polaków (84 proc.) wyraża o niej złą opinię, a bardzo nieliczni (12 proc.) – dobrą. Negatywne opinie przeważają we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w dniach 14 – 22 sierpnia 2012 roku na liczącej 1011 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (769)