Spadają ceny połączeń telekomunikacyjnych

Ceny połączeń telekomunikacyjnych w Polsce w 2005 r. spadły w porównaniu z latami ubiegłymi.

Poinformował w środę prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) Witold Graboś.

Według niego, średnia cena połączeń lokalnych w 2005 r. spadła w stosunku do 2001 r. o 30,43 proc., cena połączeń międzystrefowych - o 27,5 proc., cena połączeń do sieci komórkowych - o 19,33 proc., a średnie ceny telefonii komórkowej spadły o 18,68 proc.

Z opracowania przygotowanego przez URTiP na podstawie cenników operatorów telekomunikacyjnych wynika, że w 2005 r. w porównaniu z 2004 r. spadek średniej ceny 3-minutowego połączenia lokalnego wyniósł 1 gr (z 33 gr do 32 gr); identycznie spadła ceny 1 minuty połączenia do sieci komórkowych (z 97 gr do 96 gr). Natomiast średnie ceny 1 minuty połączenia międzystrefowego nie zmieniły się.

Największy spadek cen wystąpił w telefonii komórkowej, gdzie średnie ceny minutowego połączenia do połowy 2005 r. spadły w porównaniu z 2004 r. o 12 gr (z 0,86 gr do 0,74 gr).

Graboś powiedział, że w ub. roku wzrosła średnia cena brutto stałego dostępu do sieci internet w porównaniu z 2004 r., jednak - podkreślił - zdecydowała o tym podwyżka od 1 marca 2005 r. VAT na usługi dostępu do internetu do 22 proc.

Zdaniem prezesa URTiP, P4 (Netia Mobile) - czwarty operator komórkowy, który w maju ub.r. wygrał przetarg na częstotliwości dla telefonii trzeciej generacji UMTS - rozpocznie świadczenie usług w pierwszym półroczu 2006 r.

"Wygląda na to, że w I półroczu 2006 r. będziemy mieli czwartego operatora, który będzie świadczył usługi telefonii komórkowej. Zostałem powiadomiony na piśmie, że na ukończeniu są rozmowy w sprawie roamingu krajowego pomiędzy czwartym operatorem, a jednym z trzech działających już na rynku" - powiedział Graboś konferencji.

Nie powiedział, z którym operatorem P4 prowadzi rozmowy na temat roamingu krajowego.

Poinformował także, że prace nad analizami rynkowymi i wydaniem decyzji regulatorskich w dwóch najważniejszych obszarach, czyli rynku hurtowego abonamentu (WLR) oraz wprowadzenia roamingu krajowego w telefonii komórkowej, zmierzają ku końcowi.

"Prace nad decyzją w sprawie roamingu krajowego wydłużą się na skutek przedłużenie przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) terminu wydania swojej opinii do 30 stycznia 2006 roku" - powiedział Graboś. Pierwotnie UOKiK miał wydać swoją opinię do 30 grudnia ub.r.

Jako najważniejsze osiągnięcia swojej prezesury (URTiP zostanie likwidowany w połowie stycznia, a jego miejsce zajmie Urząd Regulacji Elektronicznej) Graboś wymienił pozyskanie na potrzeby cywilne częstotliwości wojskowych, co umożliwiło m.in. przetargi na częstotliwości UMTS i GSM 1800, wprowadzenie na rynek komórkowy czwartego operatora komórkowego oraz stworzenie poprzez przetargi na częstotliwości w paśmie 3,6-3,8 Ghz, technicznych możliwości do świadczenia radiowego dostępu do internetu.

Jednocześnie Graboś wyraził obawy o toczące się regionalne przetargi na wolne częstotliwości 3,6-3,8 GHz. Jego zdaniem, likwidacja w terminie 3 miesięcy od wejścia w życie tzw. ustawy medialnej terenowych oddziałów URTiP, może spowodować zakłócenia w rozstrzyganiu tych przetargów poprzez zmiany w składach komisji przetargowych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)