PolskaSpada poparcie dla PO

Spada poparcie dla PO

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w marcu, wygrałaby je Platforma Obywatelska, ale poparcie dla niej obniżyło się do 22% z 25% przed miesiącem - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Na drugim miejscu znalazłoby się Prawo i Sprawiedliwość z 16% poparcia (w lutym 15%), a na trzecim - Samoobrona z poparciem 14% (poprzednio 12%).

Na LPR głosowałoby 11% badanych, o 2 pkt proc. mniej niż w lutym.

Na kolejnych miejscach uplasowały się: PSL z 8% poparciem (1 pkt proc. więcej niż w lutym) oraz SLD z 6% (bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca).

Na granicy progu wyborczego znalazłaby się Unia Wolności z 5% poparciem (bez zmian), a do Sejmu nie weszłyby SdPl oraz Unia Pracy, uzyskując po 3% głosów (miesiąc temu po 4%).

W wyborach parlamentarnych wzięłoby udział 48% pytanych (o 2 pkt proc. mniej niż w lutym). Na pewno nie głosowałoby 33% (o 1 pkt więcej), niezdecydowanych co do udziału w wyborach było 19% (1 pkt proc. więcej niż w lutym).

Blisko co czwarty uczestnik głosowania (24%) nie wie, na którą partię oddałby swój głos, co oznacza wzrost o 3 pkt wobec lutego i jest najwyższym poziomem od niemal roku.

CBOS nie uwzględnił w sondażu notowań nowej inicjatywy tworzonej przez Władysława Frasyniuka i Jerzego Hausnera, jednak zapytał o jej ocenę i okazało się, że mniejszą lub większą sympatię dla nowego ugrupowania deklaruje 12% Polaków, a mniejszą lub większą niechęć ponad trzykrotnie większa grupa (40%). Wśród jednej trzeciej (33%) ankietowanych utworzenie Partii Demokratycznej nie budzi żadnych emocji, ani pozytywnych, ani negatywnych.

Nowa inicjatywa polityczna wzbudziła większe zainteresowanie raczej na lewicy (25% deklaracji sympatii, 44% niechęci), niż wśród osób identyfikujących się z prawicą (14% sympatii, 51% niechęci), czy też deklarujących poglądy centrowe (14% deklaracji sympatii, 39% niechęci).

Dwie trzecie zdeklarowanych wyborców UW (67%) deklaruje sympatię dla nowej inicjatywy politycznej jej polityków, natomiast co siedemnasty (6%) nie popiera historycznego kompromisu z byłymi członkami SLD.

Na propozycję utworzenia nowej partii przez polityków UW i SLD najbardziej pozytywnie zareagowali wyborcy SdPl, gdyż 43% wyraża się o tej inicjatywie z sympatią, a tylko 16% z niechęcią. Nieco bardziej pozytywnie niż inni ustosunkowują się do niej także zwolennicy PO (29%), UP (27%) i SLD (25%), jednak w elektoratach tych ugrupowań odsetki deklaracji niechęci są wyższe.

Najbardziej niechętnie nową inicjatywę przyjęli zdeklarowani wyborcy Samoobrony i LPR (odpowiednio 62% i 61% deklaracji niechęci), a także PSL (50%).

Zdaniem ponad połowy Polaków (57%) Partia Demokratyczna uzyska raczej niewielkie poparcie w wyborach. Dobry wynik PD prognozuje jedna dziewiąta ankietowanych (11%).

Sondaż przeprowadzono w dniach 4-7 marca, na 1025-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)