Sondaże: Polacy i Niemcy o stosunkach obu krajów
Zdaniem 57% Polaków i 44% Niemców obecne stosunki między obu krajami nie są ani dobre ani złe. Jako dobre ocenia te stosunki co trzeci Polak - 33% i prawie co piąty Niemiec - 17% - wynika z sondaży ośrodków badawczych z Polski i Niemiec.
01.03.2006 12:20
13% Niemców i 4% Polaków ocenia stosunki między obu krajami jako złe. Co czwarty Niemiec - 26% i 6% Polaków powstrzymuje się od oceny tych stosunków.
CBOS i niemiecki Institut fur Demoskopie Allensbach starały się ustalić, jak Polacy i Niemcy oceniają stan i perspektywy rozwoju wzajemnych stosunków obu krajów.
Jak zauważają ośrodki badawcze, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, dominuje przekonanie, że obecne stosunki między obu krajami są przeciętne - ani szczególnie dobre, ani szczególnie złe. Jednak - podkreślono - to Polacy, o wiele lepiej niż Niemcy, postrzegają stan tych stosunków.
Do takich ocen przyczyniły się - zdaniem ośrodków - m.in. inicjatywa niemieckiego Związku Wypędzonych budowy Centrum przeciw Wypędzeniom, jak również polityczne zbliżenie Moskwy i Berlina pod koniec urzędowania kanclerza Gerharda Schroedera, które zaowocowało porozumieniem w sprawie budowy gazociągu na dnie Bałtyku.
46% Polaków i 32% Niemców, uczestniczących w sondażach, uważa, że obie strony w równym stopniu są odpowiedzialne za stan stosunków obu krajów. Zdaniem 41% Polaków bardziej odpowiedzialni są Niemcy; według 55% Niemców - Polacy.
Co dziesiąty Niemiec - 11% - wskazuje na swój kraj jako "przede wszystkim" odpowiedzialny za stan obecnych stosunków z Polską; 7% Polaków tę odpowiedzialność upatruje w Polsce.
W przekonaniu 46% Polaków i 34% Niemców, wzajemne stosunki polsko-niemieckie pozostaną w najbliższym czasie bez zmian, natomiast zdaniem 37% Polaków i 29% Niemców - poprawią się. Według 4% Polaków i 7% Niemców stosunki te pogorszą się.
Sondaże przeprowadzono w dniach 2-5 grudnia 2005 i 5-17 stycznia 2006 roku wśród 1018 dorosłych mieszkańców Polski i 984 mieszkańców Niemiec w wieku powyżej 16 lat.