Sondaż: źle się dzieje w państwie polskim
W sierpniu nastąpił dalszy spadek pozytywnych opinii o rozwoju ogólnej sytuacji w kraju. Najbardziej krytycznie oceniana jest sytuacja polityczna - zadowolenie z niej wyraża już tylko co dziesiąty ankietowany - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
14.08.2008 | aktual.: 14.08.2008 15:32
Obecnie tylko jedna trzecia badanych (33%, spadek od lipca o 3 punkty proc.) uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku, a niemal co drugi badany (48%., spadek od lipca o 1 punkt proc.) jest odmiennego zdania. Niemal co piąty ankietowany (19%., wzrost o 4 punkty proc.) nie ma wyrobionego zdania na ten temat.
Według CBOS, również przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w Polsce w najbliższym roku są nieco gorsze niż przed miesiącem, a zarazem najgorsze od sierpnia 2007 r.
Obecnie nieco więcej jest pesymistów niż optymistów; ci, którzy liczą na poprawę obecnej sytuacji, stanowią 20% ogółu badanych (spadek od lipca o 2 punkty proc.), podczas gdy spodziewający się jej pogorszenia - 22 proc. (wzrost o 1 punkt proc.). Nadal najliczniejszą grupę (47%, spadek o 1 punkt proc.) stanowią osoby, które sądzą, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w kraju się nie zmieni.
Mimo wakacji parlamentarnych szczególnie krytycznie oceniana jest sytuacja polityczna w kraju. Obecnie już blisko połowa badanych (46%, wzrost od lipca o 6 punktów proc.) źle ocenia to, co się dzieje na polskiej scenie politycznej. Zadowolenie wyraża tylko co dziesiąty ankietowany (10%, spadek o 2 punkty proc.). CBOS przypomina, że ostatnio tak krytyczne oceny sytuacji politycznej notował tuż przed ostatnimi wyborami do parlamentu.
Jeżeli chodzi o przewidywania dotyczące sytuacji politycznej w ciągu najbliższego roku, to obecnie pesymiści (16%, wzrost od lipca o 1 punkt proc.) przeważają nad optymistami (11 proc., spadek o 3 punkty proc.). Nadal większość badanych (63%, spadek o 2 punkty proc.) nie przewiduje zmian w polskiej polityce.
Natomiast oceny sytuacji gospodarczej utrzymują się na poziomie z lipca; negatywnych (30%, wzrost od lipca o 2 punkty proc.) jest nieznacznie więcej niż pozytywnych (28%, wzrost o 1 punkt proc.). Nadal najczęściej respondenci są przekonani, że sytuacja gospodarcza jest przeciętna (36%, spadek o 3 punkty proc.).
W ostatnim miesiącu nie zmieniły się przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej w najbliższym roku. Badani oczekujący poprawy (24%) nadal przeważają liczebnie nad spodziewającymi się pogorszenia (14%), a najliczniejszą grupę (53%) stanowią ci, którzy nie przewidują żadnych zmian.
Badanie zrealizowano w dniach 1-4 sierpnia 2008 roku na reprezentatywnej próbie losowej 1076 dorosłych mieszkańców Polski.