Sondaż WP.PL: PiS dalej prowadzi, ale stracił 2 punkty proc.
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się pod koniec lutego na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 30 proc. Polaków. Z kolei Platformę Obywatelską wybrałoby 23 proc. z nas. Tak wynika z najnowszego sondażu Wirtualnej Polski zrealizowanego przez Homo Homini. W ciągu dwóch tygodni pogorszyły się zarówno notowania PiS - o 2 punkty proc., jak i Platformy, która straciła 1 punkt proc. poparcia. - Dystans między obiema partiami utrzymuje się na stałym poziomie. PiS zdecydowanie wyprzedza PO, ale partia wciąż nie traci tyle, żeby trzeba było bić na alarm. PiS też nie może jeszcze zacierać rąk, że jako hegemon na scenie politycznej zgarnie Wielkiego Szlema we wszystkich czterech elekcjach - komentuje dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.
Trzecie miejsce w rankingu zajmuje Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce głosować 12 proc. Polaków. Notowania SLD nie zmieniły się od ostatniego badania. Na czwartej pozycji uplasował się Twój Ruch (dawniej Ruch Palikota) cieszący się poparciem 5 proc. ankietowanych. Poparcie dla partii Janusza Palikota poprawiło się o 1 punkt proc.
Do parlamentu nie dostałoby się Polskie Stronnictwo Ludowe z 4-procentowym poparciem. Dla ludowców oznacza to spadek poparcia o 1 punkt procentowy. Do sejmu nie trafiłyby również Solidarna Polska i Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - obie cieszące się 3-procentowym poparciem. Dla pierwszej z partii to poprawa notowań o 2 punkty proc., a dla drugiej - o 1 punkt proc. Polska Razem Jarosława Gowina może liczyć ledwie na 2 proc. głosów (to spadek notowań o 2 punkty proc.). 18 proc. ankietowanych nie wskazało żadnej partii.
Zdaniem politologa, choć erozja poparcia dla PO postępuje, to wciąż notowania tej partii nie spadły poniżej niebezpiecznej granicy 20 proc. Jej przekroczenie świadczyłoby o niemożliwej do zahamowania frustracji społecznej. Czy PO ma szansę poprawić swoje wyniki? Ekspert zwraca uwagę, że wszystkie podejmowane dotąd próby odrobienia strat, nie przyniosły efektów. - Nie pomogła ani rekonstrukcja rządu i wzmocnienie zaplecza, ani większa obecność w mediach, ani nowe otwarcie i usiłowanie zbliżenia do wyborców. Tusk stara się jeździć po Polsce i gasić pożary wizerunkowe, ale wygląda na to, że PO się zużyła - szkodzi jej długie rządzenie - ocenia rozmówca WP.PL.
Skąd, mimo rozpoczętej w weekend ofensywy programowej, spadki Prawa i Sprawiedliwości? Jak tłumaczy ekspert, pozytywny efekt wizerunkowy kongresu tej partii będzie odłożony w czasie. Na początku roku medialna aktywność PiS nie była zbyt duża, teraz atmosferę podgrzewać będzie dyskusja o możliwej debacie Tusk-Kaczyński. - Gdyby do niej doszło Kaczyński z pewnością chciałby mówić o rozwoju, zdrowiu i pracy, czyli o kwestiach, na które położył największy nacisk w nowym programie. Mógłby zadać premierowi kilka niewygodnych pytań, co wpłynęłoby na spadek jego wiarygodności, a co za tym idzie - notowań - mówi dr Tomasz Słupik. Szanse na to, że dojdzie do starcia Tusk-Kaczyński są jednak, zdaniem politologa, niewielkie. Partii Jarosława Kaczyńskiego służy za to coraz większa nieudolność rządzącej partii, ostatnio szczególnie w zakresie ochrony zdrowia.
Jak mówi ekspert, kampania do europarlamentu wkrótce się zaostrzy. To wybory europejskie zweryfikują tendencje, które od dłuższego czasu dostrzegamy w sondażach i obnażą rzeczywiste poparcie dla partii. Jeśli PiS je wygra, na fali tego zwycięstwa może zanotować również dobry wynik w wyborach samorządowych - przewiduje.
Poprawiły się notowania premiera
Z aprobatą o pracy Donalda Tuska wypowiada się obecnie co czwarty Polak (29 proc.; poprawa notowań o 1 punkt proc.). Z kolei źle premiera ocenia ponad 2/3 Polaków (67 proc.; bez zmian). Gabinet Donalda Tuska dobrze ocenia co piąty Polak (20 proc.; pogorszenie notowań o 1 punkt proc.). Złą opinię ma o rządzie trzy czwarte badanych (76 proc.; bez zmian).
A jak kształtują się notowania Bronisława Komorowskiego? Obecnie dobrze wypowiada się o prezydencie 61 proc. z nas. To poprawa notowań aż o 2 punkty proc. Źle ocenia pracę prezydenta 33 proc. Polaków (poprawa aż o 7 punktów proc!). Tylko co dziesiąty Polak (15 proc.) pozytywnie ocenia pracę sejmu (poprawa o 2 punkty proc.). Ponad trzy czwarte (79 proc.) badanych ocenia pracę parlamentarzystów negatywnie (poprawa o 4 punkty proc.).
Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 18 lutego. Zrealizował go Instytut Badania Opinii Homo Homini. Badanie preferencji politycznych prowadzone jest metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI - Computer Aided Telephone Interview) na probie losowo-kwotowej stanowiącej liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu pełnoletnich mieszkańców Polski z zachowaniem rozkładów terytorialnych (dane wg GUS). Wielkość próby to przynajmniej 1067 jednostek w jednym pomiarze.