Trwa ładowanie...

Sondaż: większość Rosjan popiera wydatki na obronę kosztem gospodarki

Większość Rosjan zgadza się z oceną, że wydatki na obronność powinny być wyższe nawet kosztem pewnych problemów gospodarczych. Zarazem większość popiera gospodarkę rynkową i integrację gospodarczą z Zachodem - wynika z sondażu niezależnego Centrum Lewady.

Share
Sondaż: większość Rosjan popiera wydatki na obronę kosztem gospodarki
Źródło: mil.ru
d2fwu4b

Na pytanie: "W jakim stopniu zgadzasz się z oceną, że powinniśmy więcej wydawać na obronność, nawet jeśli stworzy to pewne problemy dla naszego rozwoju gospodarczego?" 53 proc. Rosjan odparło, że się z tym zgadza (15 proc. - zdecydowanie, a 38 proc. - raczej się zgadza). Przeciwnego zdania było 34 proc. ankietowanych (28 proc. raczej przeciwnych, a 6 proc. zdecydowanie przeciwnych).

Z badania wynika, że zwolenników większych wydatków na obronność jest w Rosji więcej niż przed dwoma laty. W czerwcu 2013 roku z opinią, że należy je podwyższyć nawet kosztem problemów gospodarczych zgodziło się łącznie 46 proc. badanych, a 41 proc. było przeciwnego zdania.

d2fwu4b

Gospodarka przede wszystkim

Jednocześnie w tegorocznym sondażu z opinią, że "dla Rosji ważniejsze jest, by była silna gospodarczo niż pod względem wojskowym", zgodziła się również większość Rosjan - łącznie 58 proc. (21 proc. było zdecydowanie, a 37 proc. raczej zgodnych). Łącznie jedna trzecia (33 proc.) było przeciwnego zdania.

W badaniu 12 proc. Rosjan uznało obecną sytuację gospodarczą kraju za dobrą, a 53 proc. za średnią. Zdaniem 28 proc. ankietowanych sytuacja ta jest zła. W czerwcu 2014 r. 14 proc. Rosjan uważało, że sytuacja gospodarcza jest dobra, 62 proc. - że jest średnia, a 18 proc. - że jest zła.

W tegorocznym badaniu łącznie 69 proc. ankietowanych potwierdziło, że Rosji niezbędna jest gospodarka rynkowa. Dwa lata temu uważało tak 63 proc. Rosjan.

Na pytanie, czy popierają ocenę, że dla Rosji ważna jest integracja gospodarcza z Zachodem, 64 proc. zapytanych odpowiedziało twierdząco. W 2013 roku uważało tak 56 procent.

Sondaż przeprowadzono w dniach 19-22 czerwca na próbie 1600 osób w 134 miejscowościach w 46 regionach Federacji Rosyjskiej. Margines błędu nie przekracza 3,4 procent.

d2fwu4b

Podziel się opinią

Share
d2fwu4b
d2fwu4b
Więcej tematów