Sondaż: Polacy najgorzej oceniają Sejm i prezydenta
Spośród instytucji publicznych najgorzej oceniamy Sejm i prezydenta, bardzo dobrze - policję oraz wojsko. Kościół katolicki - mimo, iż jego notowania spadły - wciąż jest dobrze oceniany przez Polaków. Wyraźnie pogorszyły się m.in. notowania IPN - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
26.09.2008 | aktual.: 26.09.2008 15:14
Według CBOS złe zdanie o pracy Sejmu ma dwie trzecie Polaków (65%), co w porównaniu z sierpniem stanowi spadek o 2%. Jedna piąta badanych (21%) ocenia ją dobrze (wzrost o 3%).
Nieco poprawiły się oceny urzędu prezydenta. Działania Lecha Kaczyńskiego dobrze ocenia blisko jedna trzecia respondentów (31%, od sierpnia wzrost o 5%), większość ankietowanych (60%) jest jednak przeciwnego zdania, poziom krytycyzmu nie uległ zmianie.
Działalność Senatu dobrze ocenia 27% badanych (wzrost o 1%), źle 46% (spadek o 3%).
Sondaż wskazuje, że pogorszyły się oceny Kościoła rzymskokatolickiego jako instytucji społecznej. W dalszym ciągu jednak większość Polaków (62%) ma o nim dobre zdanie (od maja spadek o 7%), a 27% (wzrost o 3%) - złe. "Być może na pogorszenie notowań wpłynęły m.in. kontrowersje wokół zasad działania komisji majątkowej oddającej Kościołowi ziemię" - ocenił CBOS.
Według CBOS bardzo dobrze oceniana jest policja, a jej notowania od dwóch lat prawie się nie zmieniają. Dobre opinie o pracy policji wyraża niemal trzy czwarte respondentów (72%), natomiast złe - jedna piąta (21%).
ABW uzyskuje dobre oceny u 36% badanych, a złe - u 20% CBA - przy zbliżonym odsetku osób wyrażających aprobatę jego działań (35%) - nieco częściej spotyka się z dezaprobatą (27%) - zauważa CBOS.
Do najlepiej ocenianych instytucji należy wojsko. Dobre oceny wystawia mu prawie trzy czwarte respondentów (71%), a nieliczni (7%) - złe. "Notowania wojska pozostają wysokie niezależnie od bieżących wydarzeń związanych z udziałem polskich żołnierzy w operacjach międzynarodowych" - podkreśla CBOS.
W porównaniu z majowym badaniem wyraźnie pogorszyły się opinie o działalności Instytutu Pamięci Narodowej. Według CBOS prawdopodobnie stało się tak za sprawą "kontrowersyjnej publikacji o Lechu Wałęsie i publicznych wypowiedzi pracowników Instytutu na jego temat". Obecnie instytucję tę dobrze ocenia nieco więcej niż dwie piąte badanych (43%, spadek o 4%), a źle - ponad jedna czwarta (29%, wzrost o 11%).
W stosunku do badań z maja znacznie pogorszyły się notowania Trybunału Konstytucyjnego, Najwyższej Izby Kontroli i Rzecznika Praw Obywatelskich. Obecnie działalność Trybunału dobrze ocenia 45% badanych (spadek o 8%), a źle - 15% (wzrost o 4%). RPO uzyskuje dobre oceny u 39% ankietowanych (spadek o 7%), natomiast złe - u 18%. NIK spotyka się z aprobatą 41% respondentów (spadek o 6%), niemal jedna piąta zaś (18%) wyraża dezaprobatę jego działań.
W ocenach pracy sądów opinie negatywne nieco przeważają nad pozytywnymi, natomiast w ocenach działalności prokuratury - odwrotnie. W ciągu ostatnich czterech miesięcy notowania tych instytucji wymiaru sprawiedliwości zmieniły się nieznacznie. Sądy uzyskują dobre oceny u niespełna dwóch piątych respondentów (37%), natomiast złe - u 41%. Działania prokuratury dobrze ocenia 37% badanych, a źle - 33%.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" CBOS przeprowadził w dniach 5-9 września na reprezentatywnej próbie losowej (1070 osób) dorosłych mieszkańców Polski.