Trwa ładowanie...

Sondaż dla WP. Czy Donald Tusk odbierze władzę PiS? Były premier nie będzie zadowolony

Czy PO z Donaldem Tuskiem na czele ma szanse odebrać władze PiS? Jak wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, Polacy są w tej sprawie mocno podzieleni.

Sondaż dla WP. Czy Donald Tusk odbierze władze PiS? Polacy mocno podzieleniSondaż dla WP. Czy Donald Tusk odbierze władze PiS? Polacy mocno podzieleniŹródło: East News, fot: Associated Press
dj3mym4

Respondenci odpowiedzieli na pytanie "czy Pana/Pani zdaniem PO z Donaldem Tuskiem na czele odbierze władzę PiS?". Odpowiedzi twierdzącej udzieliło 40 proc. badanych, przeciwnego zdania było 47 proc. z nich. Z kolei 13 proc. nie miało w tej kwestii wyrobionego zdania.

Jak powrót Tuska oceniają wyborcy poszczególnych opcji politycznych? Wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy tylko 7 proc. uważa, że PO z Tuskiem na czele może odebrać władzę PiS, a aż 83 proc. jest przeciwnego zdania. 11 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

Zobacz też: Donald Tusk w Sejmie. Michał Woś: To nie jest dobry anioł pokoju, tylko jeździec Apokalipsy

Inaczej wygląda to po stronie wyborców opozycji. 63 proc. z nich twierdzi, że Tusk pomoże w odsunięciu Prawa i Sprawiedliwości od władzy, 24 proc. jest co do tego sceptycznych, a 13 proc. nie ma zdania.

dj3mym4

Widzowie "Faktów" TVN i "Wiadomości" TVP o powrocie Tuska

Ciekawie przedstawia się też rozkład odpowiedzi z uwzględnieniem głównych źródeł informacji o Polsce i świecie wśród badanych.

Wśród osób, które wiedzę czerpią głównie z portali, 37 proc. uważa, że PO pod przewodnictwem Tuska jest w stanie zagrozić PiS. Blisko połowa z nich (49 proc.) jest przeciwnego zdania, a 15 proc. nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie.

Podobnie jest wśród osób czerpiących informacje z mediów społecznościowych. Na pytanie "Czy PO z Donaldem Tuskiem na czele odbierze władzę PiS?", 34 proc. odpowiedziało "tak”, 53 proc. "nie", a 13 proc. "nie wiem".

Największą polaryzację widać wśród widzów głównych wydań programów informacyjnych największych stacji telewizyjnych.

dj3mym4

Większość widzów "Faktów" TVN (52 proc.) wierzy, że Tusk pomoże Platformie Obywatelskiej powrócić do władzy, 34 proc. jest wobec tego sceptycznych, a 14 proc. nie ma zdania.

Z kolei wśród widzów "Wiadomości" TVP tylko 29 proc. wierzy w sukces Tuska, 64 proc. twierdzi, że nie uda mu się odsunąć obecnej partii rządzącej od władzy, a 8 proc. udzieliło odpowiedzi "nie wiem".

41 proc. widzów "Wydarzeń" Polsatu uważa, że PO wróci do władzy pod kierownictwem Tuska, 47 proc. twierdzi, że mu się to nie uda, a 11 proc. nie ma zdania.

sondaż
Sondaż dla WP. Czy Donald Tusk odbierze władze PiS? Były premier nie będzie zadowolony

Najbardziej wierzą w Tuska wyborcy lewicowi

Zdecydowany podział widać też wśród osób deklarujących swoje poglądy jako "zdecydowanie lewicowe" oraz "zdecydowanie prawicowe". W tej pierwszej grupie aż 94 proc. uważa, że Tusk przyczyni się do utraty władzy przez PiS, a 6 proc. jest przeciwnego zdania.

dj3mym4

Z kolei w grupie osób o poglądach "zdecydowanie prawicowych" aż 92 proc. uważa, że PO z Tuskiem na czele nie odbierze władzy PiS. Jedynie 8 proc. wierzy w jego sukces.

W obu tych grupach nikt nie udzielił odpowiedzi "nie wiem/ trudno powiedzieć".

Tusk wraca. Kaczyński komentuje

Jarosław Kaczyński w opublikowanym w środę wywiadzie dla "Gazety Polskiej" ocenił, że powrót Donalda Tuska "prawdopodobnie ożywi jakąś mniejszościową część elektoratu Platformy Obywatelskiej".

dj3mym4

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, nowy przewodniczący PO nie miał wyjścia i musiał wrócić do polskiej polityki z uwagi na słabnącą pozycję na arenie Unii Europejskiej. - Tam coraz gorzej jest przyjmowany, a na dodatek jego germanocentryczność nie wszystkim odpowiada. Zatem najpewniej nie ma innego wyjścia i musi wrócić - stwierdził.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 5 lipca 2021 roku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Źródło: wiadomości.wp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dj3mym4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj3mym4
Więcej tematów