PublicystykaSondaż dla Wirtualnej Polski: Polacy najbardziej ufają straży pożarnej

Sondaż dla Wirtualnej Polski: Polacy najbardziej ufają straży pożarnej

Z najnowszego badania dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna wynika, że najlepszą opinią i zaufaniem Polaków cieszy się straż pożarna. Natomiast wobec innych urzędów i instytucji Polacy są zdecydowanie bardziej krytyczni i nieufni.

Sondaż dla Wirtualnej Polski: Polacy najbardziej ufają straży pożarnej
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Radosław Rosiejka

Pracę straży pożarnej pozytywnie ocenia 89 proc. Polaków. Bardzo dobrą opinią cieszą się też uniwersytety, akademie medyczne, Rzecznik Praw Dziecka i pogotowie ratunkowe. Pozytywną ocenę ma odpowiednio 80 proc., 78 proc., 76 proc. i 75 proc. Polaków.

Pozytywne zdanie o pracy policji ma 56 proc. badanych. Stróże prawa zanotowali jednak największy spadek w ocenie swojej pracy. Potwierdza to też inne badanie, które zostało przeprowadzone po ujawnieniu sprawy Igora Stachowiaka.

Według sondażu, na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy najbardziej w oczach Polaków stracił Trybunał Konstytucyjny i wojsko. W porównaniu z 2016 r. ankietowani zaczęli lepiej oceniać pracę wojewódzkich sądów administracyjnych i publicznych przychodni zdrowia.

Najgorzej Polacy ocenili pracę premiera, Senatu, Sejmu i ZUS-u. Urząd premiera cieszy się pozytywną opinią wśród 39 proc. ankietowanych. Dobre zdanie o ZUS-ie ma tylko 31 proc. Sejm i Senat pozytywnie ocenia odpowiednio 30 i 31 proc. ankietowanych.

Zaufanie do urzędów i instytucji publicznych

Podobnie wygląda zaufanie do urzędów i instytucji publicznych. Największym cieszy się straż pożarna, do której ma zaufanie 90 proc. Polaków. Na następnych miejscach znalazło się pogotowie ratunkowe i uniwersytety, po 79 proc. zaufania. Rzecznikowi Praw Dziecka i akademiom medycznym ufa 66 proc. Polaków.

Najmniejszym zaufaniem, podobnie jak w przypadku oceny pracy, cieszą się urząd premiera, Sejm, Senat i ZUS. Urzędowi premiera ufa 38 proc., ZUS-owi 35 proc., Senatowi 30 proc., Sejmowi tylko 28 proc. ankietowanych.

Tutaj też odnotowano zmiany zaufania Polaków do urzędów i instytucji. Największy spadek zanotował Trybunał Konstytucyjny, policja i wojsko. W porównaniu do badania z 2016 r. ankietowani mają większe zaufanie do urzędów gminnych, straży miejskiej i urzędu premiera.

Badanie zostało przeprowadzone na panelu badawczym Ariadna w dniach 26-29 maja 2017 r. na reprezentatywnej grupie 1076 osób powyżej 18 roku życia.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)