Trwa ładowanie...
07-04-2015 12:50

Sondaż CBOS o Smoleńsku: katastrofa niewyjaśniona, zaniechania władz

Trzy czwarte Polaków zarzuca polskim władzom zaniechania w związku z katastrofą smoleńską. CBOS przeprowadził sondaż w tej sprawie, jeszcze przed dzisiejszą publikacją RMF o nowych zapisach stenogramów z kokpitu Tu-154. Odsetek badanych, do których trafia argumentacja zwolenników teorii zamachu, wynosi obecnie 31 procent. Możliwość zamachu odrzuca nieco ponad połowa dorosłych Polaków (51 procent), w tym 27 procent - zdecydowanie.

Share
Sondaż CBOS o Smoleńsku: katastrofa niewyjaśniona, zaniechania władzŹródło: PAP/ITAR-TASS, fot: Marina Lystseva
d4l2rb9

Zaniechania władz w sprawie katastrofy smoleńskiej zauważa 77 procent badanych. Jedynie 15 procent uważa, że zrobiły one wszystko, co mogły.

Tylko co piąty Polak sądzi, że katastrofa została już wyjaśniona. Połowa ankietowanych jest odmiennego zdania.

Dwie piąte badanych (40 procent) oceniając obecną wiedzę o przyczynach tragedii uznaje, iż wymagają one dodatkowych wyjaśnień, a blisko jedna trzecia (32 procent) jest zdania, że w zasadzie nic nie zostało jeszcze wyjaśnione.

d4l2rb9

Wiara w zamach - wciąż żywa

Od 2012 roku odsetek Polaków biorących pod uwagę hipotezę zamachu jest dość stabilny, dotyczy to zwłaszcza osób zdecydowanie twierdzących, że prezydent Lech Kaczyński mógł ponieść śmierć w wyniku zamachu (obecnie 8 procent).

Łączny odsetek badanych, do których choć w najmniejszym stopniu trafia argumentacja zwolenników teorii zamachu, wynosi obecnie 31 procent.

Możliwość zamachu odrzuca nieco ponad połowa dorosłych Polaków (51 procent), w tym 27 procent - zdecydowanie. Niemal co piąty ankietowany (18 procent) nie zajmuje stanowiska w tej sprawie.

Kto ponosi odpowiedzialność?

Ponad połowa badanych (53 procent) odpowiedzialnością za wypadek Tupolewa obciąża zarówno stronę rosyjską, jak i polską. 19 procent widzi wyłącznie odpowiedzialność Rosjan.

d4l2rb9

Opinie na ten temat praktycznie nie zmieniły się od 2011 roku, choć od momentu opublikowania raportu polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego nieco więcej badanych winą za katastrofę obciąża stronę rosyjską niż polską (obecnie odpowiednio: 19 procent i 13 procent), nieco więcej też nie potrafi zająć stanowiska w tej sprawie (obecnie 15 procent).

Większość badanych popiera inicjatywę budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Opowiada się za tym 61 procent badanych. 30 procent uważa, że takiego pomnika nie powinno się stawiać.

Sondaż CBOS przeprowadzono między 5 a 11 marca na reprezentatywnej próbie 1062 dorosłych mieszkańców Polski.

10 kwietnia minie pięć lat od katastrofy lotniczej w Smoleńsku, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

Zobacz również wideo: Prezydent: propozycja Rosji ws. pomnika niepoważna
d4l2rb9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l2rb9
d4l2rb9
Więcej tematów