Trwa ładowanie...
d3uodrs
sondaż
21-12-2007 17:30

Sondaż: 72% Polaków zadowolonych z członkostwa w UE

W pierwszej połowie grudnia zwolennikami polskiego członkostwa w UE było 72% społeczeństwa; 6% sądzi, iż przynależność do UE jest czymś negatywnym - wynika z sondażu TNS OBOP.

d3uodrs
d3uodrs

17% respondentów uważa, że przynależność do struktur unijnych nie jest ani czymś dobrym, ani złym. 5% Polaków nie wypowiada się na ten temat jednoznacznie.

63% Polaków uważa, że wejście naszego kraju do struktur unijnych nie przyniosło istotnych zmian w ich życiu. Przeciwnego zdania jest 33% respondentów. Wśród nich przeważają ci, którzy uważają, że ich sytuacja osobista po akcesji do UE zmieniła się na lepsze (26%) wobec 7% negatywnie oceniających wpływ na ich życie przystąpienia do struktur unijnych.

4% Polaków nie wyraziło zdania w tej sprawie.

73% społeczeństwa sądzi, iż sytuacja Polski po wejściu do UE zmieniła się: według 66% Polaków "na plus", a zdaniem 7% respondentów - "na minus".

d3uodrs

20% respondentów nie dostrzega żadnych zmian w sytuacji naszego kraju po akcesji do struktur unijnych. 7% respondentów nie ma na ten temat zdania.

73% społeczeństwa uważa, że wstąpienie Polski do UE wpłynęło na pozycję Polski w świecie - 69% respondentów sądzi, że status Polski na arenie międzynarodowej poprawił się, natomiast 4 proc. jest przeciwnego zdania. W opinii 18% Polaków nic się w tej kwestii nie zmieniło. 9% trudno było wypowiedzieć się na ten temat.

Wraz z lepszym wykształceniem wzrasta odsetek osób zadowolonych z przynależności naszego kraju do struktur unijnych (od 63% wśród osób legitymujących się wykształceniem podstawowym bądź gimnazjalnym do 84% wśród respondentów z wykształceniem wyższym).

Aprobata dla unijnego członkostwa jest tym większa, im lepiej Polacy oceniają swoją sytuację materialną (od 61% wśród oceny "źle", przez 73% wśród "średnio", do 78% wśród dobrze ją podsumowujących).

d3uodrs

Im bardziej respondenci zainteresowani są polityką, tym pozytywniej oceniają przynależność naszego kraju do struktur unijnych (od 60% wśród w ogóle nią niezainteresowanych do 78% wśród bardzo się nią interesujących).

Częściej niż inni zadowoleni są z naszego członkostwa w UE potencjalni wyborcy PO (88%), jak również bezrobotni (83%), kierownicy i specjaliści (82%), uczniowie i studenci (80%), pracownicy administracji i usług (77%), mieszkańcy największych (powyżej 500 tys.) miast (80%), nastolatkowie oraz dwudziestolatkowie (po 77%).

Sondaż przeprowadzono w dniach 6-10 grudnia, na 1005-osobowej grupie osób powyżej 15 roku życia.

d3uodrs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uodrs
Więcej tematów