PolskaSOLVIT pomoże w UE

SOLVIT pomoże w UE

Polacy mający problemy z zarejestrowaniem
samochodu w krajach Unii Europejskiej, uzyskaniem prawa do
wykonywania zawodu, dopuszczeniem towaru na unijny rynek czy np.
zwrotem podatku VAT mogą zwrócić się do krajowego punktu
kontaktowego SOLVIT - programu rozwiązywania problemów jednolitego
rynku.

W Warszawie punkt taki znajduje się w Ministerstwie Gospodarki i Pracy (MGiP), ale można zgłaszać się do dowolnego punktu SOLVIT w Europie. MGiP zorganizowano seminarium informujące o programie. W Polsce funkcjonuje on od 1 maja. "System został stworzony, aby pomagać obywatelom Unii Europejskiej, właścicielom, przedstawicielom małych i średnich przedsiębiorstw w kontaktach z administracją innych krajów UE" - powiedział zastępca dyrektora departamentu stosunków europejskich i wielostronnych MGiP Krzysztof Trepczyński. SOLVIT - jak zaleciła Komisja Europejska w 2001 roku - ma służyć do rozwiązywania problemów związanych z interpretacją prawa.

Przy podejmowaniu pracy za granicą system SOLVIT nie ma zastosowania w krajach, gdzie obowiązuje dwuletni zakaz pracy dla Polaków (np. w Danii). Funkcjonuje tylko tam, gdzie nie ma ograniczeń (np. Wielka Brytania czy Szwecja), a urzędy pracy przyjmowałyby działania dyskryminacyjne.

SOLVIT może okazać się pomocny tam, gdzie przy poświadczaniu prawa do wykonywania zawodu urząd żąda dodatkowych zaświadczeń, czy tłumaczeń dokumentów - wyjaśnił Trepczyński. Zaznaczył, że system "nie rozwiązuje problemów z pracodawcą, problemów konsumenckich czy problemów występujących między dwiema firmami".

Do punktu kontaktowego SOLVIT można wysyłać e-maile, faksy albo telefonować. Po przyjęciu skargi punkt ma tydzień na jej rozpatrzenie. Jeżeli uzna, że skarga jest zasadna, powinien udzielić pomocy w ciągu 10 lub - w szczególnych przypadkach - 14 tygodni. Trepczyński zapewnił, że każda osoba, która po złożeniu skargi poda adres e-mailowy będzie na bieżąco informowana o postępach w załatwianiu sprawy.

Więcej informacji nt. SOLVIT na stronie www.solvit.gov.pl

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)